Zapowiedzi książkowe – maj

Zapraszam na subiektywny przegląd nowości książkowych na maj:

06.05.2020

Szepty z wyspy samotności to powieść o czasach zarazy i trudnych relacjach między ludźmi. O samotności, izolacji, ale też o pasji życia. Na wyspie trędowatych codzienność wygląda zupełnie inaczej, a jednak trzeba zachować pozory normalności. Miłość, wspomnienia, zwyczajne zmagania i dawne urazy wciąż pozostają żywe. Jaką tajemnicę skrywa to niezwykłe miejsce?

Recenzja już u mnie na blogu, zapraszam!

KTOŚ TU KŁAMIE. KTOŚ WIE, ŻE TO NIE BYŁ WYPADEK.
KTOŚ WIE, ŻE POPEŁNIONO ZBRODNIĘ.

Minął rok, odkąd Erica Spencer zginęła w wyniku tragicznego wypadku. Wydaje się, że nikt w Severn Oaks już nie pamięta o dramatycznym wydarzeniu, które wstrząsnęło tą małą społecznością. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych „Prawda o Erice”. Ich autor zapowiada, że ujawnią, co tak naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica… została zamordowana.
Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę.

Szczerze powiem, że pierwszy raz jestem ciekawa kryminału, a przedstawicielem tutaj jest Ktoś tu kłamie. Kto jest mordercą?

Zapraszam na recenzję!

Pan i pani Fleishman to opowieść o mężczyźnie, który szczęśliwie kończy swoje małżeństwo, jednak jego życie zamiera w momencie, kiedy okazuje się, że jego była żona nagle znika. Pomiędzy codziennymi obowiązkami, Fleishman angażuje się w poszukiwania kobiety. Jakie tajemnice ich małżeństwa wyjdą na jaw?

Recenzja u mnie na blogu, zapraszam!

06.05.2020

Torturowali, gwałcili, mordowali. Ich czyny budzą odrazę. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Bardzo interesuje mnie czy Seryjni mordercy mają jakiś algorytm, dzięki którym wybierają swoje ofiary?

Recenzja na blogu!

Okładka W twoim cieniu wprost mnie zachwyciła! Ciekawe jaka historia kryje się na łamach tej książki?

Agnieszka postanawia się wydostać z Bieszczad, przenosząc się do Warszawy, gdzie znajduje pracę. Nagle jej drogi przecinają się z Erykiem… Jego wsparcie daje kobiecie siłę. Sprawy komplikują się w momencie, gdy wychodzi na jaw kim jest mężczyzna. Jakie kroki podejmie Agnieszka? Będzie kierować się sercem czy rozumem?

Recenzja już u mnie na blogu, zapraszam!

Porywający obraz doktora Mengele(…), znienawidzonego lekarza z okresu II wojny światowej.

W książce zawarta jest analiza jego życia, od studiów do kariery naukowca. Opisana jest jego służba w wojsku i w obozie Auschwitz. Poznajemy jego powojenne losy. Marwell odpowiada na pytania kim był ten człowiek i dlaczego nie dosięgnęła go sprawiedliwość.

Och! To jest pozycja, na którą zdecydowanie czekam. Choć długo wzbraniałam się przed biografiami Mengele, tak teraz zdecydowanie wiem, że tę pozycję przeczytam. Czekajcie na recenzję!

Ostatnia szansa to ciepła historia o rodzinnym dramacie z nutką romansu. Kiedy rodzice małej Ewy giną w wypadku samochodowym, opiekę nad nią przejmuje brat jej matki. Traktuje on dziewczynkę jak własną córkę. W pewnym momencie, gdy Ewa staje się dorosłą kobietą, mężczyźnie doskwiera samotność. Siostrzenica, chcąc mu pomóc, realizuje iście diabelski plan. Do czego to doprowadzi? Jaki będzie finał tej historii?

W Inteligencji emocjonalnej(…) zawarte są instrukcje jak korzystać z tejże inteligencji w kontaktach z ludźmi, dowiemy się jak nawyki wpływają na emocje, jak nie dać sobą manipulować i stać się w pełni sobą.

Prowokuje do myślenia, jednocześnie pokazując jak stać się lepszą wersją samego siebie! Kto się skusi?

20.05.2020

Czas na psychologię i kryminologię! Na tapetę wjeżdżają Rozmowy z psychopatami. Christopher Berry-Dee przez wiele lat prowadził wywiady z przestępcami przebywającymi w więzieniach i odkrył, że okazywany przez nich brak wyrzutów sumienia jest bardziej przerażający niż popełniona zbrodnia. Autor zabiera nas w podróż po umysłach psychopatów, morderców, odpowiadając na pytania, kim są tacy ludzie. Ja na pewno sięgnę po tę książkę!

Recenzja jest na blogu, zapraszam!

Nowa książka Dzieci żółtej gwiazdy autora „Kołysanka z Auschwitz” już w maju! To opowieść o ucieczce, poświęceniach i sile nadziei w czasie wojny. Bohaterami są bracia, których rodzice zostawili pod opieką na czas szukania lepszego miejsca na schronienie. Obława krzyżuje im plany. Chłopcy zostają aresztowani i zostają zabrani do Vélodrome d’Hiver, miejsca przetrzymywania tysiąca francuskich Żydów. Dzieci, aby przeżyć, muszą uciekać i znaleźć rodziców. Ich jedyną wskazówką są listy wysłane z południa Francji. Podczas wędrówki spotykają na swojej drodze mnóstwo ludzi. Życzliwych i pomocnych czy raczej chcących im zaszkodzić? Czy chłopcy zdołają się uratować?

Autorka Żon gejów chce przybliżyć wątek, o którym wie każdy, ale nie każdy chce o tym rozmawiać. Oddaje głos oszukanym kobietom. Rozmawia również z kobietami, które celowo zgodziły się na związek z gejem. Spotyka się również z mężczyznami, którzy opowiadają o związku z kobietą ze swojej perspektywy. By przedstawić szerszy kontekst zjawiska, Mamczur konsultuje się ze znanymi seksuologami i terapeutami.

Uważam, że bardzo ciekawa pozycja, choć domyślam się, że może zostać uznana za kontrowersyjną.

20.05.2020

Ciche dni to opowieść o, z pozoru, idealnym małżeństwie, które staje na życiowym zakręcie.

Dlaczego małżeństwo przestało ze sobą rozmawiać na sześć miesięcy? Jedzą razem posiłki i śpią w jednym łóżku, ale komunikacja pozostawia wiele do życzenia. Co skłoniło ich do tak drastycznej decyzji?

Maggie, kiedy ciężar ciszy staje się nie do udźwignięcia, popełnia próbę samobójczą. Dopiero gdy sytuacja staje się wręcz krytyczna, kobieta jest wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną, Frank decyduje się wyznać całą prawdę. Czy uratuje swoje małżeństwo?

Powieść Abbie Greaves jest przesiąknięta uczuciami, prawdziwa i do bólu szczera. Pokazuje do czego prowadzi brak komunikacji w związku.

Przedpremierowa recenzja u mnie na blogu, zapraszam!

Obserwatorka to nowa powieść autorki „Stażystki”. LEPIEJ ZASŁANIAJ OKNA PO ZMROKU.

Iza i Arek byli kiedyś przyjaciółmi. Ona wychowała się w ubóstwie, on w pięknym, bogatym domu. Po latach spotykają się w szpitalu w Oławie. Z trudem się rozpoznają. Ich relacja odżywa i budzi namiętne uczucia. Jednak ktoś chce pokrzyżować ich plany. Iza dostaje dziwne wiadomości na Facebooku, pod drzwiami zaś znajduje róże. Czuje się obserwowana. Zaczyna podejrzewać że śmierć byłej dziewczyny Arka wcale nie była przypadkiem. Czy jej także grozi niebezpieczeństwo?

Zapraszam serdecznie na moją recenzję!

Mama, mamusia, matula… Powieść Matki(…) to intymny obraz macierzyństwa. Sarah Knott zestawia ze sobą wydarzenia z przeszłości kontrastujące z teraźniejszością.

„Począć, poronić, poczuć pierwsze ruchy płodu, nosić pod sercem, urodzić. A potem: przewijać, karmić, usypiać, nie dosypiać, dbać, dawać sobie przerywać, chodzić tam i z powrotem. One właśnie – czasowniki – najlepiej podsumowują instynktowną nieustanność macierzyństwa, kobiecej więzi z dzieckiem”.

20.05.2020

Moja siostra morduje seryjnie! Femi jest trzeci, rozumiesz. Po trzech dostajesz etykietkę seryjnej morderczyni..
Gdy telefon od zdenerwowanej siostry odciąga Korede od kolacji, ta już z góry wie, czego się od niej wymaga: gumowych rękawic, środka dezynfekującego, stalowych nerwów i mocnego żołądka. To już trzeci chłopak, którego Ayoola pozbyła się „w samoobronie” i trzecie miejsce zbrodni, które Korede musi posprzątać po swojej śmiertelnie niebezpiecznej siostrzyczce. Dla dobra męskiej połowy Nigerii pewnie powinna zgłosić to na policję, ale kocha swoją siostrę, a jak mówi przysłowie – rodzina jest najważniejsza. No, chyba że Ayoola zacznie się umawiać z lekarzem z kliniki, w której Korede pracuje jako pielęgniarka – z tym samym lekarzem, do którego Korede od dawna wzdycha i którego naprawdę nie chciałaby zobaczyć z nożem w plecach. Ale jeśli go uratuje, będzie musiała poświęcić siostrę… Zapowiada się ciekawie!

Uśpienie to powieść o współczesności, gdzie panuje narcyzm i brak ograniczeń, ale wyłania się również promyczek – miłość zdolna przezwyciężyć ten mrok.

Samuel ukrywa się przed mafią narkotykową. Znajduje schronienie w Archipelagu Sztokholmskim, gdzie zostaje asystentem dla mężczyzny, który cierpi na uraz mózgu. Nic jednak nie układa się według jego wyobrażeń. Zaskakuje go również własna matka, która z uporem maniaka próbuje mu pomóc z zaprowadzeniu ładu w życiu. Tymczasem droga śledztwa niespodziewanie krzyżuje się z drogą Samuela i jego matki. Jaki będzie finał tej historii?