#27 Obserwatorka – Alicja Sinicka

Izabela i Arkadiusz. Młodzi ludzie, którzy pochodzą z tego samego osiedla, a w czasach szkolnych byli przyjaciółmi. Tym, co zadecydowało o końcu ich znajomości, z pewnością był status majątkowy. Ona pochodzi z nizin społecznych, a on żyje w bogactwie. Ich losy skrzyżowały się ponownie w oławskim szpitalu, gdzie trafia Iza po ciężkim pobiciu. Wkrótce ich znajomość ożywa, a z czasem zradza się pomiędzy nimi uczucie.

„Czy istnieje różnica między miłością a uzależnieniem psychicznym?”

Młodzi jednak nie mogą długo nacieszyć się spokojem, bowiem  Iza przestaje czuć się bezpieczna w jego domu. Ktoś oznacza ją pod cytatami z konta zmarłej tragicznie koleżanki z osiedla. Wkrótce dołączają do tego białe róże, które ktoś kilkakrotnie zostawia pod drzwiami Arka pod osłoną nocy. Iza ciągle ma poczucie, że ktoś ją obserwuje i zaczyna obawiać się o swoje życie, ponieważ jej sytuacja bardzo przypomina tę, która dotknęła nieżyjącą koleżankę.

Kto i dlaczego przynosi białe róże pod dom Arka?

Czy mężczyzna stanie na wysokości zadania i uratuje swoją przyjaciółkę?

Jak zakończy się ta historia?

 

Obserwatorka to thriller psychologiczny, którego akcja toczy się w Oławie. Niewątpliwie nie brakuje w nim napięcia i dreszczyku emocji. W teorii historia jest przewidywalna, jednak z każdą kolejną stroną dochodzą nowe tajemnice i niczego nie można być już pewnym.

Narratorką powieści jest główna bohaterka, Iza, która opisuje świat z własnej perspektywy. Możemy zapoznać się z jej emocjami i odkryć myśli kobiety.

Styl powieści bardzo przypomina ten z wcześniejszej książki autorki, Stażystki, w której akcja również toczyła się w Oławie.

Obserwatorka zwraca również uwagę na takie aspekty jak patologiczna rodzina, nałogi jakim jest alkoholizm, udawanie kogoś kim się nie jest, przemoc w rodzinie czy obsesje.

Recenzja: Obserwatorka - Alicja Sinicka
Recenzja: Obserwatorka - Alicja Sinicka

Tytuł: Obserwatorka

Autor: Alicja Sinicka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data wydania: 20.05.2020

Moja ocena: 8/10