#33 Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów – Christopher Berry-Dee

Jesteś ciekawy co kryje się w umyśle psychopaty? Jakie pobudki nim kierują? Co czuje w chwili pozbawiania życia swojej ofiary? Czy ma wyrzuty sumienia po dokonanej zbrodni? Jak traktuje taką osobę? Jak ukrywa zwłoki?

 

Świat psychopatów nie jest kolorowy – to bardzo nieprzyjemne, ciemne miejsce zwłok, zbrodni z zimną krwią, cierpienia i rodzin, które opłakują śmierć najbliższych.

Zacznijmy od początku. Czym jest termin „psychopatia”? Przyczyną psychopatii może być niski poziom serotoniny, która wpływa na nasze samopoczucie; może on istotnie kierować zachowaniami morderców.

Istotnym jest również fakt, iż przeciętny człowiek ma sto milionów komórek w mózgu, a mężczyzna, u którego występuje zespół chromosomów XYY posiada sto milionów dodatkowych chromosomów. Prawdopodobieństwo, że osoba, z dodatkowym zespołem chromosomów, trafi do zakładu zamkniętego, jest kilkadziesiąt razy większe, niż w przypadku pozostałej populacji.

W książce mowa jest również o bestialstwie, zatem zadamy sobie pytanie: czym bestia różni się od psychopaty? Otóż „psychopatia” to termin silnie związany z psychiatrią, używany w kryminologii i sądownictwie. To termin medyczny, zatem psychopata cierpi na nieuleczalną chorobę. „Bestia” (ang. savage, dosł. „bestia”, „dzikus”, „barbarzyńca”) to pojęcie używane wtedy, gdy nie można postawić medycznej diagnozy psychopatii.

Przeciętnemu człowiekowi pojęcie „bestia” kojarzy się ze zwierzęciem, które zresztą, atakuje jedynie w celu samoobrony lub zdobycia pożywienia. Różnica między bestiami-zwierzętami, a bestiami w ludzkim ciele jest taka, że ci drudzy popełniają zbrodnie, choć ich życie nie jest zagrożone.

Każdy z nas popełnia błędy i każdy jest zdolny do drobnych wykroczeń, np. kłamstw, ale bestiami można nazwać jedynie tych, którzy mordują ludzi bez cienia zawahania, przejawiając brak sumienia i lekceważąc ogólnie przyjęte zasady.

„Istnieją ludzie o tak głębokich zaburzeniach emocjonalnych, że traktują innych jak przedmioty, którymi można dowolnie manipulować albo które można beztrosko niszczyć(…)”

~prof. Robert „Bob” Hare

Christopher Berry-Dee rozmawiał twarzą w twarz z wieloma seryjnymi zabójcami, którzy w większości czuli przymus znalezienia niewinnych ofiar i zadania im przerażającej śmierci. Opisuje ich myśli, zbrodnie, sposób dokonania morderstwa i miejsce, gdzie ukrył zwłoki. Autor prezentuje nam całe życie „bohatera” tak, by Czytelnik mógł zobaczyć go jego oczami, na chwilę przenieść się do jego umysłu i ciała, i zrozumieć, co  nim kierowało.

Szersze spojrzenie na naturę mordercy dają nam rozmowy z rodzinami ofiar oraz małżonkami psychopatów.

Morderca to człowiek, który z pozoru prowadzi normalne życie. Tacy ludzie często są lekarzami, pielęgniarzami czy osobami sławnymi. Często nawet zdarza się tak, że współmałżonek nie odkrył morderczej natury człowieka, z którym dzieli życie.

Nierzadko psychopata nie wywodzi się z patologicznej rodziny. Najczęściej na charakter mordercy ma wpływ dzieciństwo czy choroby. Czasem zdarza się, że za zbrodnię obarczany jest Jezus, a psychopata oświadcza: „Nakazał mi to Bóg”.

Studiując zachowania przestępców, można tworzyć profile psychologiczne seryjnych zabójców, którzy ciągle są na wolności i mogą popełnić kolejne zbrodnie. Co prawda psychopaty nie można powstrzymać – nie istnieje taka siła – jednak wiedza na temat jego psychiki może przynieść istotne korzyści i sprawić, by nie dopuścić do nowych mordów.

Pozycja Rozmowy z psychopatami(…) to porywająca lektura, która odkrywa zakamarki skrzywionego umysłu. 

Podczas lektury kumulowały się we mnie sprzeczne emocje. Czasem rozmiar dokonanych zbrodni mnie przytłoczył. Niektóre napawały mnie obrzydzeniem, ale chyba przy takiej tematyce nie mogło być inaczej. To pozycja oparta na faktach. Tacy ludzie naprawdę są, chodzą po tym świecie, pozbawiając życia innych ludzi. Ofiarami są zarówno dzieci, jak i osoby starsze, kobiety i mężczyźni. Niemniej jest to lektura, którą gorąco polecam. Warto poskromić ciekawość i poznać motywy zabójców.

Recenzja: Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów - Christopher Berry-Dee

Tytuł: Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów

Tytuł oryg.: Talking with Psychopaths and Savages

Autor: Christopher Berry-Dee

Wydawnictwo: Czarna Owca

Data wydania: 15-04-2020

Przekład: Tomasz Wyżyński

Moja ocena: 8/10