#30 Ktoś tu kłamie – Jenny Blackhurst

Zamknięte osiedle. Skojarzenia? Prestiż. Pieniądze. Władza.

Wszyscy się znają, przyjaźnią. Osoby tam mieszkające stanowią śmietankę towarzyską – popularna bizneswoman, pragnąca zyskać sławę przez udział w programie telewizyjnym „Perfekcyjna pani domu” czy autor bestsellerowych poradników. Łączy ich wiele rzeczy, np. dzieci, które chodzą do jednej szkoły. Ale jest coś jeszcze…

Wszyscy brali udział w przyjęciu, podczas którego tragicznie zginęła ich sąsiadka, Erica Spencer. Według policyjnego śledztwa był to nieszczęśliwy wypadek, ale czy na pewno?

Ktoś zna wszystkie szczegóły tego feralnego wieczoru i ma zamiar podzielić się nimi w cotygodniowym podcaście „Prawda o Erice”. Tajemniczy autor przeprowadza nas i bohaterów przez kolejne minuty przyjęcia, twierdząc, że na koniec zdradzi, kto jest mordercą.

To wcale nie był nieszczęśliwy wypadek…

Ktoś tu kłamie…

Sytuacja w Seven Oaks, zamkniętym osiedlu, z czasem robi się nie do zniesienia. Autor podcastów wspomina o sześciu osobach, które są zamieszane w wypadek Eriki. Teraz wszyscy są podejrzani i zwracają się przeciwko sobie. Poza murami osiedla aż huczy od plotek na ten temat. Ludzie jawnie zioną niechęcią do mieszkańców Seven Oaks.

Każdy z nich mógł przyczynić się do wypadku i co najważniejsze – każdy ma coś na sumieniu.

 

Bardzo ciekawy pomysł z podcastami. Każdy kolejny odcinek mówi o innej osobie, przybliżając nam potencjalne motywy zbrodni. W zamkniętych osiedlach może i dochodzi do zawiązywania przyjaźni pomiędzy sąsiadami – ale na pewno jest tez duża rywalizacja, skryta  w środku człowieka. Każdy może z zazdrości chcieć pozbyć się konkurencji. Kim tak naprawdę są bohaterowie z Seven Oaks? Jakie tajemnice skrywają?

Jedna postać wywołuje w nas złość, a drugiej będziemy współczuć. Może nawet odkryjemy jakieś prawdy o sobie?

To w istocie powieść o ludzkich emocjach, motywach i tajemnicach. Każdy z nas coś ukrywa.

Jak byś się poczuł, gdyby ktoś zaczął mówić o Twoich sekretach na głos?

Recenzja: Ktoś tu kłamie - Jenny Blackhurst
Recenzja: Ktoś tu kłamie - Jenny Blackhurst

Tytuł: Ktoś tu kłamie

Tytuł oryg.: Someone is lying

Autor: Jenny Blackhurst

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 06-05-2020

Przekład: Maria Gębicka-Frąc

Moja ocena: 6,5/10