#82 Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady – Nancy Springer

Enola uciekła z domu, ponieważ nie zgodziła się, by jej starsi bracia – Sherlock oraz Microft umieścili ją w szkole dla dziewcząt, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Dziewczynka żyje w Londynie, wcielając się w różne postacie – wielkoduszną Siostrę Uliczną, zrównoważoną Ivy Meshle, skrytą i nieśmiałą żonę dotora Ragostina.

Wikła się w kolejną kryminalną zagadkę, z którą nie jest w stanie uporać się londyńska policja. Tym razem rusza na poszukiwania lady Cecily Alistair, córki baroneta, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach.

„Czy i ona odczuwała potrzebę spieszenia nieszczęśnikom z pomocą?

Może jednak opuściła dom rodzinny z własnej nieprzymuszonej woli?”

Odnalezienie równolatki jednak nie jest zadaniem prostym, bowiem lady Cecily skrywa mnóstwo tajemnic i skrupulatnie usunęła wszelkie ślady. Prawda nie jest tak oczywista, jak wszyscy zakładali.

Czy uda się Enoli rozwiązać tę zagadkę?

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady to drugi tom cyklu o fantastycznych i niebezpiecznych przygodach młodszej siostry Sherlocka Holmesa. Podobnie jak w pierwszym tomie, tutaj również dziewczynka rozwiązuje kryminalne zagadki, zapedzając się w niebezpieczne dzielnice Londynu. Jednocześnie nadal ma ona nadzieję na kontakt z matką, która ją porzuciła w dniu czternastych urodzin. Enola ciągle próbuje udowodnić mężczyznom, że kobiety wcale nie są od nich gorsze i również mogą piastować wysokie stanowiska oraz że mogą być niezależne.

Enola robi wszystko, aby pozostać sobą i nie zakładać maski, jaką chcą jej nadać starsi bracia. Nawet jeżeli będzie musiała zrobić to, będąc samą w mocznym Londynie i udając sekretarkę nieistniejącego doktora Ragostina.

Jak przystało na porządną zagadkę kryminalną, jest ona tak zawikłana, iż Czytelnik prawdopodobnie nie ma szans, by odgadnąć prawdziwy motyw zniknięcia lady Cecily. Owa intryga jest rozwijana przez całą książkę, a rozwiązanie mamy pod koniec powieści. Jednak Autorka zadbała o to, by nie było nudno i zbyt prosto, bowiem akcja jest bardzo intrygująca i wciągająca.

Z czystym sercem polecam wszystkim fanom zagadek kryminalnych na jesienne wieczory! Czyta się lekko i płynnie. To bardzo ciekawa lektura!

Poradnia K
Recenzja: Enola - Nancy Springer

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

Tytuł oryg.: The Case of the Left-Handed Lady

Autor: Nancy Springer

Cykl: Enola Holmes (tom 2)

Wydawnictwo: Poradnia K.

Data wydania: 18-09-2020

Przekład: Elżbieta Gałązka-Salamon

Moja ocena: 9/10