#81 Schiza. Życie ze schizofrenią – Walenty Biały

Filip to dwudziestoletni młodzieniec, który prowadzi typowe życie nastolatka. Imprezuje, umawia się z dziewczynami, uczy się do egzaminów, gdyż planuje ponownie dostać się do Akademii Ekonomicznej. Finanse nie są jego zmartwieniem, ponieważ jest współwłaścicielem firmy, którą prowadzi wspólnie z matką. Gdy poznaje „czarną”, jego życie ulega zmianie. Chłopak chce się ustatkować, wziąć ślub i założyć rodzinę. Ten pomysł nie podoba się jego ojcu, z którym ma kiepski kontakt. Niedługo po ślubie na świat przychodzi ich syn, Dominik.

Ich sielanka nie trwa jednak długo, bowiem już po trzech latach wspólnego życia, do małżeństwa wkradają się problemy. Filip szuka pomocy u specjalisty i tak trafia na panią psycholog, która sprawia, iż stan mężczyzny tylko się pogarsza.

„Moimi uczuciami rządził strach, bałem się samego siebie, bo powoli traciłem nad sobą kontrolę i mało mi brakowało, żebym wybuchnął jak bomba atomowa. Pomyślałem, że może nie ma Boga, w którego zawsze głęboko wierzyłem, i że w takim razie po śmierci jest tylko pustka.”

Schiza. Życie ze schizofrenią to zapis autentycznych przeżyć człowieka, który zmaga się z tą podstępną chorobą psychiczną. Autor ukazuje nam zarówno zmagania bohatera, jak i osób w jego otoczeniu. Walenty Biały wprowadza nas w zawiły świat ludzkiego umysłu i jego zaburzeń.

Tej książki nie da się ocenić, ponieważ wtedy czułabym się, jakbym oceniała człowieka, jego trud życia. Powiem tylko, iż 200 stron mija w zastraszająco szybkim tempie, wciągając Czytelnika w przerażająco obcy świat bohatera. Akcja toczy się dynamicznie, ukazując nam narastający tragizm Filipa. Przeraziła mnie nowa rzeczywistość, w jakiej znalazł się nasz bohater. Nikt nie potrafił go zrozumieć, a reakcja otoczenia wprawiła mnie w osłupienie.

Choroba odebrała Filipowi najlepsze lata życia, mężczyznę pochłaniał coraz większy mrok, zabierając mu radość z kolejnych dni, dobre relacje z synem, dając mu w zamian nieustające lęki i strach przed śmiercią.

Uważam, iż taką pozycję powinien przeczytać każdy z Was. Ta książka uczy nas pokory i uświadamia, iż wcale nie wiemy, ile osób w naszym otoczeniu toczy walkę z własnym umysłem. To podstępna choroba, która atakuje nagle, zabierając nam to, co najlepsze. Na łamach powieści dowiadujemy się czym jest schizofrenia, jak reaguje na nią organizm oraz jak niewiele trzeba, aby przemieniła nasze życie w koszmar.

novae res
schiza

Tytuł: Schiza. Życie ze schizofrenią

Autor: Walenty Biały

Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 21-09-2020

Moja ocena: 9/10