#76 Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Wszyscy znają najlepszego fikcyjnego detektywa wszech czasów – Sherlocka Holmsa. A teraz poznajcie jego młodszą siostrę Enolę, która uwielbia wszelkie zagadki i szyfry. Tytułowa bohaterka jest 14latką, której w dniu urodzin ginie matka. Dziewczynka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odkryć, dokąd udała się jej rodzicielka. Enola podczas tej przygody poznaje uroki dorosłego życia, ważnych wyborów oraz siły przyjaźni.

Enola, po długiej nieobecności brata w jej życiu, zwyczajnie za nim tęskni. Bardzo rani ją jego lekceważący stosunek do jej osoby. Sherlock ma bardzo zaściankowe podejście do płci pięknej i uważa, że kobiety mają za małe mózgi, aby myśleć racjonalnie. Enola pragnie udowodnić mu, że jest inaczej, rozwiązując szereg zagadek, które mają doprowadzić ją do matki.

Akcja powieści dzieje się w XIX wieku, gdzie prawa kobiet są mocno ograniczone. Tutaj główną rolę odgrywają przygody Enoli, zbuntowanej dziewczyny, która musi poradzić sobie w wielkim Londynie calkiem sama. Cała akcja przedstawiona jest na zasadzie kontrastów – biednych i bogatych, kobiet i mężczyzn, ludzi dobrych i złych.

Jak Enola sobie poradzi w tak niebezpiecznym i obcym dla niej świecie?

Powieść pisana jest z perspektywy bohaterki, w narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu poznajemy jej myśli, emocje i rozterki. Myślę iż większość Czytelników zapała sympatią do nastolatki.

Dodam jeszcze, w ramach ciekawostki, iż powstała ekranizacja powieści Enoli Holmes, którą można obejrzeć w serwisie Netflix.

Polecam!

Poradnia K

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Tytuł oryg.: Enola Holmes and the Case of the Missing Marquess

Autor: Nancy Springer

Cykl: Enola Holmes (tom 1)

Wydawnictwo: Poradnia K.

Data wydania: 16-09-2020

Przekład: Elżbieta Gałązka-Salamon

Moja ocena: 9/10