Zapowiedzi książkowe – październik

Zapraszam na subiektywny przegląd nowości książkowych na październik:

6.10.2020

Wojna widziana oczami dziecka.

Kiedy wybuchła wojna, Bortnikowski miał 7 lat. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i walczył na Ochocie. To najbardziej poruszające świadectwo dziecięcej wrażliwości wobec piekła wojny.

zapowiedzi

9.10.2020

Thea Red, porzucona pod sierocińcem jako dziecko, obiecała sobie odnaleźć matkę. Poszukiwania prowadzją ją do zakładu dla obłąkanych. Thea wykorzystuje swoją profesję pośmiertnego fotografa, aby się tam dostać i odkryć sekrety tego miejsca. Nie spodziewa się, iż jej śledztwo obudzi legendę o zamordowanej kobiecie, Wayfair, która rzekomo nawiedza okolicę, zwiastując śmierć.

Sto lat później Heidi Lane otrzymuje od chorej na demencję matki niepokojący list, który skłania ją do przyjazdu do Valley. Kiedy dostrzega upiorną kobietę, nawiedzającą mury budynku, odkrywa historię Wayfair – i sama zaczyna obawiać się o swoje życie.

zapowiedzi

14.10.2020

Wczoraj Lydia miała księgarnię.

Wczorsj Lydia miała męża.

Wczoraj miała blisko wszystkich, których kocha.

Dzisiaj pozostał jej jedynie ośmioletni syn Luca.

Dla niego wskoczy na dach pędzącego pociągu.

Dla niego odnajdzie siłę, by uciekać.

Amerykański brud. Kobieta prowadzi księgarnię, gdzie gromadzi swoje ulubione powieści. Pewnego dnia przychodzi mężczyzna, który kupuje cztery książki. Dwie z nich są ulubionymi lekturami Lydii. Kobieta nie wie, iż mężczyzna jest szefem kartelu narkotykowego, który zawładnął miastem. Gdy mąż Lydii publikuje w sieci informacje o Javierze, ich życie zmienia się na zawsze.

zapowiedzi

Czy dzisiaj ktoś jeszcze potrzebuje się wzruszyć? Co powiesz na spotkanie?

Evie jest przekonana że tak, natomiast  Ezra jest przekonany, że nie.

I tutaj jest problem, ponieważ on musi napisać scenariusz komedii romantycznej, chociaż bardzo tego nie chce. A jej przyszłość zależy od tego, czy jemu się to uda.

Evie jednak nie planuje siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż Ezra prześle szefowi gotowy tekst. Proponuje układ – ona będzie mu dostarczać zabawnych inspiracji i udowodni, że w prawdziwym życiu można zakochać się jak w filmie, a on będzie pisał.

I choć Evie nie wierzy w „długo i szczęśliwie”, zrobi wszystko, by zachować pracę. Nawet jeżeli musiałaby odgrywać kultowe sceny z komedii do końca życia. Wylać sok w barze na nieznajomego? Żaden problem. Z pomocą przyjaciół, Evie zrobi wszystko, aby poznać mężczyznę jak z prawdziwego romansu.

Inni ludzie. W białym pokoju śpi blada dziewczynka…

Gabe, wracając pewnej nocy do domu, tkwi w korku za starym samochodem. Nagle w tylnej szybie widzi twarz dziewczynki. Z jej ust wydobywa się jedno słowo…

TATUSIU.

To jego pięcioletnia córka, Izzy.

Nigdy więcej już jej nie zobaczy.

Trzy lata po zaginięciu córki, Gabe spędza dni i noce, podróżując po autostradzie, szukając tego starego samochodu. Nie traci nadziei, choć większość ludzi uważa, że Izzy już nie żyje.

Fran i jej córka Alice również spędzają dużo czasu na autostradzie. Uciekając. Fran zna prawdę. Wie, co stało się z Izzy. Wie, kto jest za to odpowiedzialny. I wie, co zrobią, jeśli kiedykolwiek dogonią ją i Alice.

14.10.2020

Nie miałam pojęcia w co się pakuję.

Druga żona.

Ta następna.

Naiwnie liczyłam na coś lepszego. Wystarczy jednak, że Louise pstryknie palcami i on do niej biegnie.

Równie dobrze mogłoby mnie nie być.

Kiedyś wierzyłam, że przeczekam, Louise zajmie się swoim życiem i Andrew znów będzie tylko mój.

Nie pojmowałam jednak, że nie tylko Louise tkwi w przeszłości.

On również – i nie potrafił z nią zerwać

Do teraz… Gdy leży w kałuży krwi.

Która z nas bardziej nie mogła znieść tej drugiej? Była/żona.

zapowiedzi

Ten dom jest mój. Dwie samotniczki, które znajdują coś, czego nie szukały – rodzinę.

Vera ma pięć lat, gdy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju. Przez całe życie czuje się obco w wielkim domu, jednak nie potrafi go opuścić. Sześćdziesiąt lat później do drzwi puka siostrzenica Very, Anne, która uciekła z synkiem z dzielnicy Ottensen. Kobiety są sobie obce, jednak wiele je łączy.

28.10.2020

Nowa powieść autora bestsellerowego Szeptacza! Alex North powraca!

Niepozorne miasteczko Gritten Wood ma mroczną przeszłość. 25 lat temu doszło tam do bestialskiego morderstwa o podłożu rytualnym, w którym uczestniczyło paru nastolatków. Policja zatrzymała jednego ze sprawców, drugi, Charlie, zniknął jednak w tajemniczych okolicznościach.

Paul Adams doskonale pamięta, co się wtedy stało. Doskonale znał Charliego i jego ofiarę. Ćwierć wieku później z obawą wraca do rodzinnej miejscowości.

Historia się powtarza. W okolicy dochodzi do serii morderstw inspirowanych zbrodnią sprzed ćwierć wieku. Duchy przeszłości wciąż go prześladują.

zapowiedzi

Miłość, która niszczy. Słabość, która okazuje się siłą. Trzy kobiety, jedna tajemnica. 1980 rok, Elise poznaje Constance, od razu tracąc dla niej głowę. Connie jest odważna i pociągająca, odnosi liczne sukcesy jako pisarka, a na podstawie jej powieści powstaje film. Kobiety wspólnie wybierają się do Los Angeles, by nadzorować ekranizację książki.

Ale Elise nie czuje tego świata. Jest zagubiona i samotna. Gdy słyszy wymianę zdań między Connie i jej znajomą, Elise podejmuje spontaniczną decyzję, która odmieni jej życie na zawsze.

Trzydzieści lat później Rose szuka informacji na temat matki, która ją porzuciła. Tak trafia pod drzwi Constance, samotnej pisarki. Czy kobieta zbliży się do prawdy?

Przedpremierową recenzję możecie przeczytać tutaj