#87 Bardzo cicha noc – Emilia Szelest, Ewelina Dobosz

Iga to młoda kobieta, która tkwi w małżeństwie, gdzie brakuje ciepła i miłości. Piotr ją poniża, bije i wykorzystuje. Gdy pewnego dnia przyłapuje go w biurze na zdradzie z sekretarką, coś w niej pęka. Kobieta pragnie się go pozbyć. Jedzie do przyjaciółki, Kaśki, by się wygadać i zapić złość na męża. Pod wpływem alkoholu rodzi się w jej głowie pomysł, by zabić Piotra. Iga chce wynająć płatnego zabójcę, jednak przypadkowo w ten sposób trafia na Wiktora. To mężczyzna, który dopiero wyszedł z więzienia, gdzie spędził dwa lata za przekręty finansowe. Ostatecznie go uniewinniono, choć trauma pozostała. Mimo iż Wiktor nie jest tym, za kogo ma go Iga, postanawia jej pomóc. Obmyślają plan, wyjeżdżają w Bieszczady i tam wspólnie spędzają święta.

„(…)znalazłem człowieka, który zamorduje pani męża.”

Czy narodzi się pomiędzy nimi uczucie?

Bardzo cicha noc to książka, która bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się uroczej, świątecznej powieści, pełnej miłości i czułości. Dostałam natomiast historię dwojga ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, którzy w ogóle nie myślą o miłości. Ich drogi się schodzą, lecz nie będzie to relacja łatwa i romantyczna. Choć będzie namiętność i pożądanie, bowiem między bohaterami od samego początku zaiskrzyło. Ba! Będą walić pioruny! Momentami będzie bardzo intensywnie i intymnie.

Klimat świąt występuje jedynie w tle, choć da się go wyczuć. Domek w Bieszczadach, pachnąca choinka, wnętrza wypełnione dekoracjami świątecznymi, pierogi…

Jeżeli o mnie chodzi, nie lubię czytać książek, w której występują wulgaryzmy, więc bardzo mi to przeszkadzało w Bardzo cichej nocy. Jeżeli jeszcze do czegoś mam się doczepić, uważam, iż było zbyt dużo erotyzmu, a ilość owych scen przekroczyła granicę dobrego smaku. Wiktor był zbyt pewny siebie, a Iga ulegała mu zdecydowanie za często. Mężczyzna nie powinien w taki sposób traktować kobiety. Wiktor pomiatał Igą na prawo i lewo, nie zwracał się do niej z szacunkiem.

Głównym wątkiem w powieści jest miłość. Czy teraz jest odpowiedni czas na rodzące się pomiędzy bohaterami uczucie? Czy wspólnie spojrzą w przyszłość?

Akcja rozgrywa się w bardzo szybkim tempie, a historia opowiedziana jest zarówno z pozycji Igi, jak i Wiktora. Takie zabiegi artystyczne są według mnie najlepsze, ponieważ możemy spojrzeć na sytuację zarówno damskim, jak i męskim okiem. A takie spojrzenie zawsze diametralnie się od siebie różni.

Polecam na leniwe, zimne wieczory.

kobiece
Recenzja: Bardzo cicha noc - Szelest, Dobosz

Tytuł: Bardzo cicha noc

Autor: Emilia Szelest, Ewelina Dobosz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data wydania: 28-10-2020

Moja ocena: 7/10