#85 Szczypta magii – Michelle Harrison

Bohaterkami są trzy siostry Wspaczne: szesnastoletnia Fliss, trzynastoletnia Betty oraz sześcioletnia Charlie. Dziewczęta, wraz z babcią, mieszkają na wyspie zwanej Wronoskałem, gdzie również w ich posiadaniu znajduje się karczma, Kieszeń Kłusownika.  

 

Matka dziewczynek zmarła w wyniku tragicznego wypadku, a ojciec siedzi w więzieniu na wyspie o nazwie Skrucha.

Dla trzynastoletniej Betty życie na Wronoskale jest niewystarczające. Dziewczynka marzy o dalekich podróżach i licznych przygodach. Po jednej z nieudanych prób opuszczenia wyspy przez Betty, babka postanawia wyznać dziewczynkom prawdę. Okazuje się, iż na kobietach z rodziny Wspacznych od pokoleń ciąży klątwa, która zabrania im opuszczać wyspę. Każda próba ucieczki skutkuje śmiercią o zachodzie słońca. Marzenia trzynastolatki pękły jak bańka mydlana. Nigdy nie opuści wyspy w poszukiwaniu przygód. Dodatkowo, każda z dziewczynek dostaje jeden magiczny przedmiot, którym nie można się między sobą wymieniać. Betty jest jednak zdeterminowana, by znaleźć sposób na złamanie klątwy i uwolnienie się z Wronoskału.

„- Istnieją trzy rzeczy… czy też trzy wyjątkowe podarunki. Każdy z nich to przedmiot codziennego użytku i każdy posiada inną moc, a ja nazywam ją szczyptą magii.”

Ta magiczna opowieść była dla mnie niesamowitą przygodą! Michelle Harrison stworzyła iście bajkowy świat, w którym dobro miesza się ze złem, a życie toczy się na kilku wyspach. Wronoskał to dom naszych bohaterek, który stał się także ich więzieniem, nieopodal mamy Skruchę, gdzie znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze. Lament to rozległy cmentarz, a Udręka jest miejscem zsyłania byłych skazańców.

Szczypta magii to opowieść, w której dominującym wątkiem jest klątwa ciążąca na Wspacznych. Znajdziecie tutaj również moc siostrzanej miłości, wsparcia i przebaczenia.

Akcja toczy się dynamicznie, obecne są liczne zwroty akcji, które sprawiają, iż książka jest jeszcze ciekawsza. Namacalny jest klimat Wronoskału –  niby otwarta wyspa, a jednak dla kobiet Wspacznych staje się zamkniętym więzieniem. To bardzo wartościowa lektura zarówno dla młodszych, jak i starszych Czytelników. Niesamowicie rozwija wyobraźnię, dostarcza niecodziennych emocji oraz przekazuje morał, pokazując, co w życiu jest naprawdę ważne.

Mnie ta powieść oczarowała dużo bardziej niż odrobinę i mam nadzieję, że również po nią sięgniecie! Przeczytajcie dziecku lub sami zatopcie się w lekturze magicznego świata rodziny Wspacznych. A na koniec quiz! Przekonaj się, którą siostrą Wspaczną jesteś!

„Zaczyna się od ptasiego śpiewu. Chóru wron. Nigdzie ich nie widać, choćbyś nie wiem jak dobrze szukała. Tak jakby ten dźwięk rozlegał się wyłącznie w twojej głowie.”

literackie
Recenzja: Szczypta magii - Michelle Harrison

Tytuł: Szczypta magii

Tytuł oryg.: A Pinch of Magic

Autor: Michelle Harrison

Cykl: Szczypta magii (tom 1)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 11-03-2020

Przekład: Łukasz Małecki

Moja ocena: 10/10