#79 Wiedźmy piwne – Adam Molenda

Wiedźmy piwne to powieść, w której dominują silne i zaradne życiowo kobiety. Główną bohaterką jest Ewa – to młoda żona i matka, która pewnego dnia zostaje napadnięta oraz okaleczona, przez co jej układ nerwowy się buntuje. Kobieta traci zdolność mowy i nie potrafi temu zaradzić. Czuje się przez to gorsza, wybrakowana i niepotrzebna. Zasięga pomocy u różnych specjalistów, każdy neguje sposoby leczenia poprzedniego, na dodatek żaden nie jest w stanie zapewnić, iż jego terapia zadziała. Ewa jest bezradna… Na dodatek czuje, że jej mąż się od niej oddala, a ona nawet przesadnie dbając o siebie, nie jest w stanie go zatrzymać. Z pokolenia na pokolenie kobiety z rodu Piwne przyciągają mężczyzn niezaradnych życiowo, którzy uciekają, gdy tylko pojawi się problem.

„Logopedzi stosują wobec nas sztuczki, dzięki którym powinniśmy, ich zdaniem, zacząć bezproblemowo werbalizować myśli. Bliscy udają, że nie słyszą naszego jąkania, a jeśli są nadgorliwi, wmawiają nam, że już nie gęgamy, choć to wierutna bzdura.”

Najważniejszym wątkiem w powieści są problemy z mową. Bohaterka zmaga się z jąkaniem i pokazuje nam, z jakimi mierzy się trudnościami. Kobieta powoli wycofuje się z życia publicznego, usuwając się w cień, ponieważ boi się ośmieszenia. Nie wierzyła w terapie, którym była poddawana, by zacząć na nowo mówić.

Autor skupia się na mieście Żywiec, przybliża nam historie, które się z nim wiążą. Znacie takie słowa jak szczupok czy pustosz? Chyba tylko Żywiec i okolice będą znać ich znaczenie!

Adam Molenda w książce mocno skupił się na rodzinie, relacjach z bliskimi oraz małżeństwie. Kobiety z rodu Piwne bardzo się kochają i wspierają się na każdym kroku. A jak jest z mężczyznami? No cóż. Oni nie są tak przywiązani do wartości rodzinnych jak kobiety.

Lubicie historie wzbogacone regionalnymi ciekawostkami? Rodzinne sekrety? Miłosne zawiłości? Zajrzyjcie do tej książki!

Książkę można zakupić jedynie za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa.  Dla 100 pierwszych Czytelniczek wysyłka gratis!

Za udostępnienie pozycji dziękuję Wydawnictwu Akronim.

Recenzja: Wiedźmy piwne - Adam Molenda

Tytuł: Wiedźmy piwne

Autor: Adam Molenda

Wydawnictwo: Akronim

Data wydania: 2020

Moja ocena: 5/10