#56 Życie za życie – Alex Dahl

Jak można czuć się po utracie własnego dziecka? Jak można dalej normalnie żyć i funkcjonować? Jest to niewyobrażalny ból, coś na kształt wyrwanego z piersi serca. Brakuje sensu życia, jakiegoś celu, do którego chce się dążyć. Świat przestaje istnieć, człowiek wewnętrznie umiera razem z dzieckiem. Brakuje tchu. A w przypadku gdy śmierć dziecka następuje w wyniku czyjejś nieuwagi – oprócz bólu po stracie, jest również samobiczowanie do końca życia. O tym mogła przekonać się bohaterka powieści Życie za życie – Alice, której córeczka, Amelie, tragicznie zginęła. Kobieta nie potrafi pogodzić się ze swoją stratą, ciągle rozmawia z malutką, wszędzie widzi znaki, które ta jej daje. Pogrążona w depresji, na skraju wytrzymania, jest w stanie zrobić wszystko, aby odzyskać dziecko.

„Dziewięćdziesiąt cztery dni bez ciebie, Mills. Dziewięćdziesiąt cztery noce bez snu. Dwa tysiące dwieście pięćdziesiąt sześć godzin, odkąd zamknęłam oczy na jedną chwilę i straciłam cię na zawsze.”

Poznajemy również drugą bohaterkę powieści, Iselin, której córeczka, Kaia, od urodzenia zmaga się z poważną chorobą serca. By uratować chory narząd dziewczynki, jakaś inna musiałaby umrzeć i oddać swoje… W klatce piersiowej Kai bije serce Amelie.

Do czego posunie się Alison, by chociaż przez chwilę posłuchać bicia serca swojej córeczki?

„Otwieram oczy i rozglądam się wokół. Ona jest tutaj – moje dziecko jest teraz tutaj ze mną, czuję ją. Czuję ją w ziemskim, chłodnym oddechu lasu, w ciemnym blasku jeziora, jej jeziora. Jest w cichym powietrzu, uwięzionym w cieniach naszego domu. Jest w oczach taty, gdy on o niej myśli.”

Życie za życie porusza temat traumy po śmierci dziecka oraz transplantacji narządów. Ten proces daje szansę na życie innym osobom. Często myśl, że komuś się pomogło, daje siłę, aby podnieść się i dalej żyć. Niestety Alison wpadła w obłęd i uważa, iż jej córka odrodziła się w ciele innego dziecka i za wszelką cenę próbuje się do niego zbliżyć.

Poznajemy dwie różne od siebie kobiety. Łączy je jednak bezgraniczna miłość do swoich córek, dla których zrobiłyby wszystko. Te obce osoby spotykają się w momencie, gdy jedna traci życie, by druga mogła je zyskać.

Podsumowując, Życie za życie to powieść trzymająca w napięciu i pokazująca, do czego zdolna jest będąca na skraju kobieta, która straciła dziecko. Autorka doskonale uchwyciła wewnętrzne rozterki bohaterki, która bez wsparcia rodziny oraz specjalisty, stoi nad przepaścią. Tej książki nie da się przeczytać bez emocji. Jest naprawdę świetna, polecam!

Recenzja: Życie za życie - Alex Dahl

Tytuł: Życie za życie

Tytuł oryg.: The Heart Keeper

Autor: Alex Dahl

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 29-07-2020

Przekład: Emilia Skowrońska

Moja ocena: 9,5/10