#55 Perska kobiecość – Laila Shukri

Znana z „Perskiej zmysłowości” Joanna w Bali poznała miłość swojego życia. Wyjechała stamtąd jednak bez pożegnania, a Richard nie odstępuje jej myśli nawet na krok. Kobieta bardzo za nim tęskni, jednak wraca do domu, do męża, Alego, który ją zdradził i bardzo zawiódł.  Kobieta jest teraz bardzo potrzebna córkom, zwłaszcza Sarze, która przebywała w klinice psychiatrycznej w Szwajcarii, gdzie dochodziła do siebie po traumatycznym małżeństwie zawartym w Tunezji bez wiedzy rodziców. Sara pod okiem zwolenniczek tak zwanego Państwa Islamskiego była tresowana na dżihadystkę. Rodzina podstępem wyrwała dziewczynę z tego koszmaru, gdy mąż próbował przemycić ją na tereny kontrolowane przez ISIS. Sara wróciła do rodzinnego Kuwejtu, jednak bardzo przeżyła ten dramat, przez co wpadła w ciężką depresję.

„Może powinnam postąpić inaczej? Może jednak lepiej byłoby, gdybym pożegnała się z Richardem?, Joannę dopadły bolesne wątpliwości. On mnie zawsze tak dobrze rozumiał… Wspierał mnie… A teraz… Tak bardzo mi go brakuje… Rozmów z nim… Jego troskliwości, tkliwości, wrażliwości… Może powinnam…”

Joanna, za namową przyjaciółki Angeliki, leci razem z Sarą do Szanghaju.

Angelika, za namową Joanny, dzwoni do Richarda, który od razu odbiera. Nieoczekiwana rozmowa kochanków rozpala na nowo stęsknione serce kobiety. Mężczyzna zaprasza ją do siebie na Bali, na ponowne spotkanie. Joanna boi się rozmowy z córką, która może nie zrozumieć gorącego uczucia do obcego mężczyzny. Jednak dziewczyna bardzo spokojnie przyjmuje tę wiadomość, wiedząc, że jej ojciec, Ali, dopuścił się niegdyś zdrady kobiety.

Co wyniknie z tego spotkania? Czy dwa serca złączą się na zawsze?

Na wyspie, towarzysząca Joannie Sara, pomimo wcześniejszych traumatycznych przeżyć, zaczyna darzyć uczuciem przystojnego Balijczyka, Wayana.

Czy Sara osiągnie spokój ducha w jego ramionach? Czy odnajdzie prawdziwe szczęście?

Perska kobiecość to szósty tom z cyklu Perskiej miłości autorstwa Laili Shukri – Polki, ukrywającej się pod pseudonimem.

Powieść jak zawsze pełna jest namiętności i pożądania. Możemy śledzić dalsze losy skrzywdzonej przez los Joanny, która marzy o szczęśliwej miłości. Kobieta bardzo dużo przeszła. Czy uda jej się znaleźć szczęście?

„Gdy miłość cię woła, idź za jej głosem,

choćby cię wiodła po ostrych kamieniach.

Uwierz miłości, gdy mówi do ciebie,

choćby jej wołanie rozwiało sny twoje,

choćby jej wicher połamał twoje gałęzie.”

– Khalil Gibran „Prorok”

Możemy również odkryć mnóstwo ciekawostek ze świata, czując się, jakbyśmy byli razem z bohaterami w różnych zakątkach kuli ziemskiej.

Ciekawostka z samego serca Chin. Niegdyś bardzo pożądane było osiąganie małych rozmiarów kobiecych stóp. Efekt ten osiągano, przewiązując je dziewczynkom już od najmłodszych lat. Proces zaczynał się, kiedy dziewczynki miały od trzech do ośmiu lat – w zamożnych rodzinach były to pięciolatki. Tę tradycję kultywowano w Chinach od około dziesiątego do początku dwudziestego wieku. Legenda głosi, iż zapoczątkowała to Yao Ning. Specjalnymi potrawami rozmiękczano kości, stopy moczono w ciepłej wodzie, po czym je masowano. Cztery małe palce były zawijane pod stopę, po czym ciasno je bandażowano. Następnie wypychano piętę w kierunku palców, w ten sposób, by doszło do złamania kości śródstopia. Stopę owijano ciasno bandażami. Idealna stopa mierzyła osiem centymetrów, co nazywano „złotym lotosem”. Zakaz krępowania stóp wprowadzono dopiero w tysiąc dziewięćset dwunastym roku.

Polecam wszystkie książki Laili Shukri!

Recenzja: Perska kobiecość - Laila Shukri

Tytuł: Perska kobiecość

Cykl: Perska miłość (tom 6)

Autor: Laila Shukri

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 23-07-2020

Moja ocena: 10/10