#54 Teściowa – Sally Hepworth

Poznajemy w tej powieści dwie bohaterki: Lucy oraz Dianę, synową oraz teściową. Lucy bardzo chce przypodobać się teściowej, która na pierwszy rzut oka jest zimna i wyrachowana. Kobieta wychowywała się bez matki, zatem szuka w Dianie choćby namiastkę matczynej troski i opieki. Teściowa jednak trzyma się od małżeństwa syna z daleka i toleruje swoją synową. Diana niegdyś miała ciężkie życie, musiała radzić sobie sama z problemami, dlatego teraz uważa, iż nie będzie podawać wszystkiego na tacy swoim dzieciom.

Narratorkami są zarówno teściowa, jak i synowa. Dzięki temu możemy poznać lepiej Dianę i zrozumieć jej postępowanie oraz trudny charakter. Kobieta słabo radzi sobie z emocjami i nie jest zbyt wylewna. Jednak stopniowo od niechęci możemy przejść do zrozumienia kobiety i sympatii do niej.

„Kim jesteśmy po śmierci ? Świetne pytanie do rozważań. Większość ludzi nie potrafi udzielić odpowiedzi od razu. Ściągają brwi, zastanawiają się, czasem nawet muszą się z tą kwestią przespać… Jesteśmy naszymi dziećmi. Wnukami, Prawnukami. Wszystkimi, którzy będą żyli, ponieważ my żyliśmy. Jesteśmy pięknem i mądrością, przefiltrowanymi przez pokolenia , rozlewającymi się na świat, zaznaczającymi swoje istnienie”.

Od początku wiemy, że Diana umrze. Zagwozdką jednak jest sposób i powód odejścia z tego świata. Okazuje się, że wszyscy w tej rodzinie mają tajemnice i każdy mógłby mieć motyw do zabicia matki. Prawda do samego końca nie jest oczywista i do ostatnich stron czekamy, by dowiedzieć się, jakie były prawdziwe motywy zabójcy i oczywiście  – kto nim był.

„Mogłabym napisać dużo, ale są tylko dwie mądrości, jakie warto po sobie zostawić. Na wszystko, co ważne, musiałam ciężko zapracować. Nic z tego, co ważne, nie kosztowało ani centa.

                           – Mama ”

Teściowa to thriller, od którego nie można się oderwać. Bardzo realistycznie oddane są relacje bohaterów oraz ich problemy. Dzięki ukazaniu perspektywy z dwóch stron – teściowej i synowej – możemy postawić się w roli każdej z nich i zrozumieć motywy.

Jednym słowem – polecam! Świetna pozycja!

Recenzja: Teściowa - Sally Hepworth

Tytuł: Teściowa

Tytuł oryg.: The Mother-In-Law

Autor: Sally Hepworth

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 23-06-2020

Przekład: Agnieszka Barbara Ciepłowska

Moja ocena: 10/10