#50 Podglądaczka – Caroline Eriksson

Elena to pisarka. Obecnie mieszka w wynajętym pustym mieszkaniu. Jej życie rozpada się na kawałki, ponieważ bardzo silnie odczuła separację z mężem. Ma problemy zarówno z pisaniem, jak i ze snem. Mało je i niewiele wychodzi z domu. Jej kontakty ograniczają się do copiątkowych spotkań z siostrą, przed którą ma mnóstwo tajemnic. Próbując znaleźć sobie zajęcie oraz natchnienie do napisania książki, zaczyna podglądać sąsiadów. Stormowie są rodziną z problemami, choć na pierwszy rzut oka są idealni. Elena zaprzyjaźnia się z ich synem, od którego dowiaduje się nowych rodzinnych sensacji.

„- A więc takie masz hobby. Przesiadujesz przy stole w kuchni i nas obserwujesz? Tak mam to rozumieć?”

Wszystko wskazuje na to, że w rodzinie Stormów coś jest nie tak, tragedia wisi w powietrzu. Elena wykorzystuje ten fakt do swojej pracy twórczej. Pisze dniami i nocami, a całą książkę kończy w dwa tygodnie. Słowa dosłownie się z niej wylewają. Jednak zaczyna obawiać się o tę rodzinę, emocjonalnie zbliżyła się do nich na tyle, że pragnie ich ocalić.

Czy Elena postępuje słusznie? A może nie powinna się mieszać?

Kto ocali Elenę?

„- „Wszystko idzie tak szybko, a mimo to moment ten ciągnie się w nieskończoność. Żona się zbliża, jest tuż obok. Podnosi rękę, potem drugą. Zaraz spadnę, zaraz uderzę o ziemię. Zaraz będzie po wszystkim. Trzy, dwa, jeden. Już”.”

Podglądaczka to trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Pozwala nam nie tylko zajrzeć do domu Stormów, ale również do wnętrza samej bohaterki. Niesamowite zwroty akcji nie pozwalają odłożyć książki nawet na chwilę. Wszystko, co do tej pory Czytelnik poukładał sobie w głowie, nagle zostaje odwrócone do góry nogami, żeby na końcu wybuchnąć. Oczywiste sceny stają się nieoczywiste.

Podsumowując, to mocny i przenikliwy thriller, który warto przeczytać!

Recenzja: Podglądaczka - Caroline Eriksson

Tytuł: Podglądaczka

Tytuł oryg.: Hon som vakar

Autor: Caroline Eriksson

Wydawnictwo: Marginesy

Data wydania: 08-07-2020

Przekład: Agata Teperek

Moja ocena: 9/10