#430 Mam do pana kilka pytań – Rebecca Makkai

Bodie Kane po ponad 20 latach wraca do liceum Granby’ego jako odnosząca sukcesy twórczyni podcastów. Elitarna szkoła nie kojarzy jej się najlepiej, bowiem dziewczyna spędziła tam kilka lat jako uczennica, a teraz to miejsce kojarzy jej się jedynie z głośnym morderstwem jej byłej współlokatorki. Rana ciągle jest świeża, a sprawa nierozwiązana, bowiem nadal jest ona tematem zawziętych dyskusji w Internecie. Za śmierć Thalii skazano trenera lekkoatletyki Omara Evansa. Nie było mocnych dowodów, jednak jego DNA było na ciele dziewczyny w chwili jej odnalezienia.

Pewna uczennica w ramach kursu postanowiła nagrać podcast na temat tej głośnej sprawy. Bodie ponownie zostaje w to wciągnięta, mocno się angażuje i zaczyna mieć lekką obsesję na tym punkcie. Kim jest prawdziwy zabójca Thalii?

Wbrew pozorom, nie to jest najważniejsze w tej książce. Makkai skupia się przede wszystkim na krzywdzie kobiet, nie unika wątków rasizmu, hipokryzji, gwałtu. Książka jest bardzo aktualna pod względem tego, jaki wpływ wywierają na nas media społecznościowe i opinia publiczna, sądząc o tematach gwałtu, molestowania czy morderstwie.

Chyba pierwszy raz spotkałam się w taką formą pisania, jaką zobaczyłam w Mam do pana kilka pytań. Makkai użyła tutaj formy „listu” do jednego z bohaterów, oskarżając go o morderstwo. Był to bardzo ciekawy zabieg i dobrze mi się to czytało.

Znajdziemy tutaj cały przekład gatunków literackich – czy to kryminał, a może literatura piękna? Mamy tutaj morderstwo i śledztwo, jest trochę dark academii, thrillera psychologicznego oraz pięknego, literackiego języka, który wciąga w czytanie. Jeżeli czytaliście Tę dziewczynę Ruth Ware – to mnie bardzo ta książka ją właśnie przypomina. Jest poprowadzona inaczej, jednak motywy takie jak elitarna szkoła, zabójstwo, nierozwiązana zagadka morderstwa – są podobne. Dlatego, idąc dalej, jeśli tamta książka przypadła Wam do gustu – gorąco polecam Mam do pana kilka pytań!

poznanskie
Recenzja: Mam do pana kilka pytań - Rebecca Makkai

Tytuł: Mam do pana kilka pytań

Tytuł oryginalny: I Have Some Questions For You

Autor: Rebecca Makkai

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Data wydania: 06-09-2023

Przekład: Rafał Lisowski

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2