#419 Ta dziewczyna – Ruth Ware

Hannah rozpoczyna studia na Oksfordzie. Jej współlokatorka – April, która niedługo potem staje się jej najlepszą przyjaciółką, wciąga ją do swojej paczki. Razem z Willem, Emily, Ryanem i Hugh świetnie się dogadują i uzupełniają. Niestety beztroskie, studenckie życie zostaje gwałtownie przerwane w noc, podczas której Hannah znajduje w ich wspólnym pokoju martwą April.  

Wiele lat później Hannah i Will są szczęśliwym małżeństwem, oczekującym narodzin pierwszego dziecka. Niestety przeszłość daje o sobie znać. Hannah dostaje maila od dziennikarza, który twierdzi, że ma istotne informacje co do śmierci April. Podważa on słuszność skazania Johna Neville’a – czy ma rację?

Książki Ruth Ware mają to do siebie, że wciągają mnie bez reszty. Gdy zobaczyłam opis, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Uwielbiam takie klimaty! Duszna atmosfera college’u, grupka przyjaciół, tajemniczy Neville i śmierć, wokół której jest coraz więcej niewiadomych. Myślę, że jest to jedna z lepszych książek Ruth Ware.

Mamy tutaj dwie ramy czasowe – przed, czyli akcja, która się dzieje przed zabójstwem oraz po, czyli wydarzenia o dekadę później. Naprawdę uwielbiam takie zabiegi literackie, ponieważ mogę zgłębić zarówno przeszłość bohaterów, jak i ich obecne życie. Poznaję dzięki temu charaktery bohaterów i to, jak mocno zmienili się na przestrzeni lat. Ruth tak skrupulatnie zaplanowała morderstwo April, że w pewnym momencie każdy był podejrzany i miał motywy, aby pozbyć się przyjaciółki. Przyznam, iż miałam w głowie wytypowanego innego sprawcę, więc zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło i wprawiło w nieme osłupienie – czyli zadziało się coś, czego oczekuję od dobrego kryminału. Mam nadzieję, że przekonałam Was do sięgnięcia po tę pozycję i zapoznania się z twórczością Autorki – dla mnie zajmuje ona niepodważalne pierwsze miejsce.

czwarta strona
Recenzja: Ta dziewczyna - Ruth Ware

Tytuł: Ta dziewczyna

Tytuł oryginalny: The It Girl

Autor: Ruth Ware

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data wydania: 17-05-2023

Przekład: Anna Tomczyk

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2