#43 Zanim powróci strach – C.L. Taylor

Główną bohaterką powieści jest trzydziestolatka, Louise Wandsworth, która nosi na swoich barkach spory bagaż doświadczeń i przeżyć z dzieciństwa. Pomimo upływu lat, kobieta nadal nie może uporać się z przeszłością. To, co wydarzyło się, gdy miała czternaście lat, odcisnęło piętno na jej duszy i nie potrafi tak po prostu zapomnieć.

Otóż Lou padła ofiarą pedofila, który ją wykorzystał i sprawił, by się w nim zakochała. Gdy dziewczyna była rozbita, wzbudził w niej zaufanie i sprawił, że z własnej woli opuściła z nim granice Anglii.

Kobieta nie potrafi żyć normalnie, stroni od towarzystwa mężczyzn, przy każdym z nich czuje zagrożenie.

Akcja toczy się w małej mieścinie Melvern, do którego po latach wraca Lou. Jej jedynym celem jest uprzątnięcie domu po ojcu i sprzedanie go. Kobieta bardzo przeżywa ten pobyt, gdyż wszystko tutaj przypomina jej o dzieciństwie. Szybko odkrywa, iż historia zatacza koło, a Mike znalazł już sobie kolejną młodą ofiarę. Kobieta pragnie uratować dziewczynkę, by ta nie doświadczyła tego, co ona. Policja jednak podchodzi sceptycznie do jej zeznań. Musi więc działać na własną rękę.

Mike był świetnym manipulatorem. Grał na uczuciach zarówno swoich ofiar, ich rodzin oraz skutecznie oszukiwał własną żonę.

„Mike jest miłością mojego życia, a ja jego. Zabiera mnie do Francji na romantyczny weekend. Tego ranka jak zwykle włożyłam szkolny mundurek, ale zamiast pojechać autobusem do szkoły, wysiadłam jeden przystanek wcześniej, na rogu Holy Lane. Mike czekał w swoim samochodzie. Kazał mi spakować do plecaka przybory toaletowe, ubranie na zmianę i paszport. Powiedział, że sam zajmie się resztą.”

Louise nie jest jedyną bohaterką. Poznajemy również Chloe, trzynastolatkę, która doświadczyła podobnej historii, co Lou paręnaście lat temu. Padła ona ofiarą tego samego mężczyzny. Świat widzimy także oczami Wendy, byłej żony Mike’a, która walczy z odrzuceniem i rozgoryczeniem.

Kobiety dzieli wszystko, jednak łączy ich jedno: Mike Hughes, który zamącił w sercach każdej z nich i wszystkie mocno to przeżyły. Widzimy jak z miłości uczucia kobiet przechodzą w nienawiść.

Lou pozwala nam spojrzeć na wydarzenia z perspektywy zarówno czternastolatki, którą niegdyś była, jak i w czasie teraźniejszym. Zarówno Chloe, jak i Louise są bardzo do siebie podobne – obie są zagubione, nie znajdują bezpieczeństwa w domu oraz potrzebują akceptacji i aprobaty kogoś z zewnątrz. Mike bardzo skutecznie je od siebie uzależnił, obiecując miłość do końca życia.

Zanim powróci strach to bardzo realistyczna powieść, która pokazuje, jak działa pedofil i czym kieruje się przy wyborze swoich ofiar. Pokazuje również życie kobiety, która po kilkunastu latach, ciągle zmaga się z demonami przeszłości.

Polecam! Pozycja warta uwagi!

Recenzja: Zanim powróci strach - C.L. Taylor

Tytuł: Zanim powróci strach

Tytuł oryg.: The Fear

Autor: C.L. Taylor

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 01-07-2020

Przekład: Robert Waliś

Moja ocena: 9/10