#37 Egipski nieznajomy – Anna Wierzbicka

Ania to dwudziestotrzyletnia kobieta z Gdyni, która całkiem przypadkiem poznała miłość swojego życia – Egipcjanina Marwana. Otóż ich miłość rozpoczęła się w Internecie, a pierwszy krok wykonał mężczyzna, który napisał wiadomość na portalu społecznościowym. Ania początkowo się wahała, ostatecznie ciekawość zwyciężyła. Tak rozpoczęła się wymiana korespondencji. Kobieta bardzo szybko zaczęła tę znajomość traktować poważnie, jednak nie widziała życia u boku tego mężczyzny.

Czy warto zaryzykować i posłuchać głosu serca?
Czy miłość przezwycięży głęboko skrywane lęki?

 

Egipski nieznajomy to historia o tematyce muzułmańskiej, czyli obiekt moich zainteresowań. Jest to opowieść nie tylko o wzruszającej miłości, ale również wyniesiemy coś dla siebie – zgłębimy tamtejszą kulturę, poznamy nawyki i zachowania Arabów. Na łamach opowieści zostaną również obalone mity arabskich mężczyzn, które stale pojawiają się w mediach czy książkach. A przecież kobiety również mają prawo decydować o sobie.

Jak zwykle jest to widziane i przedstawiane? Otóż mężczyzna zawsze jest tyranem, który pilnuje swoją kobietę, a ta nie ma prawa głosu. Natomiast ona, żona i matka, ma być posłuszna mężowi, a przed obcymi mężczyznami ma obowiązek zakrywać się od stóp do głów.

W Egipcie małżeństwa stale są aranżowane przez rodziców, a spotkania młodych sam na sam są niemożliwe, dlatego tak wiele jest rozwodów w krajach muzułmańskich. W miejscach publicznych nie można okazywać sobie uczuć, gdyż jest to źle odbierane przez społeczeństwo. Należy także dochować czystości przedmałżeńskiej. Oczywiście łamanie powyższych zasad jest harem, czyli zabronione. Jednak mężczyznom większość rzeczy uchodzi na sucho.

Bardzo duży nacisk kładziony jest na macierzyństwo. Wśród Egipcjan panuje przekonanie, że para, która tyle co jest po ślubie, powinna zacząć starania o dziecko i urodzić najlepiej dziewięć miesięcy po nim.

Książka jest króciutka i pochłonęłam ją w przerwie pomiędzy obowiązkami. Niejednokrotnie się wzruszyłam i uważam, że fanatycy religii muzułmańskiej powinni ją przeczytać.

 

Jak obecnie wygląda życie Ani? Zdradzę jedynie, że jest szczęśliwie zaręczona z Marwanem i mieszka w Hurghadzie.

Bardzo mocno trzymam kciuki za nieskończenie wielką miłość do końca życia!

Jednocześnie bardzo niecierpliwie czekam na kolejną historię!

Podczas czytania rodziło mi się w głowie mnóstwo pytań… Jak kobieta radzi sobie w życiu z mężczyzną innej religii, kultury? Czy jej rodzina ją wspiera? Jak jest traktowana przez rodzinę Marwana? Czy spotyka się z nieprzychylnymi komentarzami na swój temat w obcym kraju? Jak wygląda teraz jej życie?

Na wszystkie pytania uzyskałam odpowiedź w książce, dlatego jeżeli również jesteście ich ciekawi, zapraszam do lektury!

„I właśnie tego życzę każdej osobie, która przeczyta moją książkę – bądźcie szczęśliwi i ryzykujcie, słuchajcie swoich serc i żyjcie tak, jakby jutro miało nie istnieć.”

Za udostępnienie pozycji dziękuję Autorce!

Recenzja: Egipski nieznajomy - Anna Wierzbicka
Recenzja: Egipski nieznajomy - Anna Wierzbicka

Tytuł: Egipski nieznajomy

Autor: Anna Wierzbicka

Rok wydania: 2020

Moja ocena: 5/5