#369 Jestem głód – Petra Dvořáková

Zastanawialiście się jakie były dalsze losy Basi z Wron? Jestem głód możemy potraktować jako kontynuację, choć nie jest to domknięcie jej historii. To raczej opowieść o tym, co dzieje się za toksycznym gniazdem. Jak osoba, która w dzieciństwie nie zaznała wsparcia i miłości, radzi sobie w dorosłym życiu. Jakie decyzje podejmuje i jak kieruje swoim życiem.

To opowieść o wkraczaniu w dorosłość, małżeństwie i rodzicielstwie. To próba wołania o pomoc, akceptację, troskę, matczyną pociechę, szacunek i miłość. Próba uratowania się przed problemami cielesnymi i duchowymi.

Tytułowy głód to nie tylko wątek anoreksji, ale również głód dotyku, zrozumienia i prawdziwej relacji z matką. Kobieta zarówno pragnie obecności swojej rodzicielki, aby za chwilę uciszyć w sobie tę potrzebę.

„Nigdy nie przyznałam się do anoreksji(…) Mama ją podejrzewała i krzyczała na mnie z tego powodu(…) Widziałam w niej poczucie zwycięstwa.  Zadowolenie, że wreszcie mnie dopadła. Brzydziłam się nią, a jednocześnie wciąż potrzebowałam jej do życia. Wiedziałam, że już nigdy nie stanie się dla mnie prawdziwą matką(…)”

Dvořáková kolejny raz tworzy bardzo realistyczny obraz wkraczania w życie i toczenia nierównej walki z całym okrucieństwem tego świata. I choć doświadczenia głównej bohaterki są inne, poważniejsze niż we Wronach, nadal podczas czytania towarzyszył mi wielki smutek i niemoc. Chociaż bohaterka dorosła, ma inne troski i zmartwienia, nadal głęboko przeżywa swoją relację z matką. To właśnie przez tę trudną sytuację z rodzicielką, kobieta nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami, to przez to nie potrafi patrzeć na jedzenie. Jeżeli nie zaznała ciepła i miłości w rodzinnym domu to gdzie powinna je znaleźć?

Lektura tej książki jest trudna i bolesna. Niemniej jednak daje siłę i pokazuje, że choć na jednym człowieku się zawiedziemy, w końcu spotkamy na drodze takiego, który wyciągnie pomocną dłoń.

Zapewniam, że zarówno Wrony, jak i Jestem głód poruszą Was do głębi. Polecam!

Stara Szkoła
Recenzja: Jestem głód - Petra Dvořáková

Tytuł: Jestem głód

Tytuł oryg.: Já jsem hlad

Autor: Petra Dvořáková

Wydawnictwo: Stara Szkoła

Data wydania: 30-01-2023

Przekład: Mirosław Śmigielski

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2