#20 Lista, która zmieniła moje życie – Olivia Beirne

Życie Georgii jest bezpieczne i stabilne. To 26-latka, która wkracza w dorosłość – wyprowadziła się od rodziców, wynajęła mieszkanie i pracuje jako asystentka rysownika. Kobieta nie lubi wychodzić poza strefę komfortu, nie robi więc nic szalonego i spontanicznego.

 

„Nienawidziłam robić czegokolwiek, co wykraczało poza moją strefę komfortu, miałam trudności nawet z tym, co się w tej strefie znajdowało. Nigdy nie stawiałam sobie żadnych wyzwań ani nie robiłam nic niezwykłego. Po prostu egzystowałam.”

Bohaterka ma bardzo bliskie relacje z siostrą, Amy, która jest jej totalnym przeciwieństwem – energiczna, lubi wyzwania i cieszy się życiem. Sytuacja się zmienia, gdy zostaje zdiagnozowane u niej stwardnienie rozsiane. Dziewczyna z dnia na dzień jest coraz słabsza, zmęczona i powoli uchodzi z niej życie. Amy sporządziła niegdyś dla siebie „listę rzeczy do zrobienia przed 30tką”, jednak nic z niej nie jest zrealizowane. Wpada więc na pomysł przerobienia owej listy pod swoją siostrę, Georgię, aby zmusić ją do spróbowania nowych rzeczy. Na zrealizowanie listy Georgia ma parę miesięcy – do początku grudnia, czyli do dnia swoich urodzin. Lista liczy 10 punktów.

Czy Georgia podejmie wyzwanie?
Czy da radę wykonać te szalone rzeczy z listy siostry?

W książce nie brakuje również wątku romantycznego. Georgia poznaje mężczyznę przez Tindera, którego później codziennie spotyka w firmie, gdzie pracuje. Ich relacja jest skomplikowana, bowiem nie zaczęła się zbyt dobrze, choć stopniowo wychodzi na prostą.

 

Powieść jest napisana świetnie. Czyta się ją z wielką chęcią, szybko i przyjemnie. Styl jest lekki i bardzo zabawny.

Georgia to niesamowicie dobrze wykreowana postać. Jest dość niezdarna i niepewna siebie. Choć nie lubi ekstremalnych sytuacji, do wykonywania zadań z listy podchodzi bardzo pozytywnie. Ma przy sobie również rzeszę osób, które jej w tym pomagają.

Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, a narratorem jest główna bohaterka. Przedstawia nam otaczający świat swoimi oczami, a wszystkie sytuacje komentuje w przezabawny sposób.

„On mnie zmusi do biegania, prawda? No bo co innego mogłabym robić? Będę musiała truchtać na środku sklepu na oczach tego bardzo atrakcyjnego mężczyzny. No cóż, to chyba koniec. Do widzenia, dumo. Żegnaj, godności. Miło cię było poznać, szacunku do samej siebie.”

Lista, która zmieniła moje życie to komedia romantyczna, która ma bawić i wzruszać. Autorce doskonale się to udało – uśmiech nie schodził mi z twarzy, a czasem wybuchałam śmiechem na głos.

Książka pełni także inną funkcję – wzmacnia i nastraja do działania. Buduje wiarę w dobro drugiego człowieka i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Podsumowując, bardzo się cieszę, że natrafiłam na tę pozycję. To przyjemna, zabawna i bardzo urocza lektura dla każdego! Po przeczytaniu nadal mam uśmiech na twarzy. Cudowne lekarstwo na poprawę humoru i podróż w szalone przygody z Georgią!

Polecam!

Recenzja: Lista, która zmieniła moje życie - Olivia Beirne
Recenzja: Lista, która zmieniła moje życie - Olivia Beirne

Tytuł: Lista, która zmieniła moje życie

Tytuł oryg.: The List That Changed My Life

Autor: Olivia Beirne

Wydawnictwo: Albatros

Seria: Mała czarna

Data wydania: 20-05-2020

Przekład: Xenia Wiśniewska

Moja ocena: 9,5/10