#19 Zamek z piasku – Magdalena Witkiewicz

„Tworzenie wzajemnych relacji to jak budowanie zamku z piasku. Nieustannie trzeba dbać, by nie runął…”

 

Główna bohaterka, Weronika, żyje w świecie idealnym. Mieszka z mężem, Markiem, partnerem od szkolnej ławki, ma kochających rodziców, dom i pracę asystentki, w której nieźle zarabia. Czy mogłaby marzyć o czymś więcej? Owszem. Weronika marzy o dziecku, jednak nie może zajść w ciążę. Po wielu nieudanych próbach bohaterka wpada w obsesję posiadania potomstwa, przez co Marek zaczyna się dusić w tym małżeństwie. Temat dziecka jest nieustannym obiektem ich kłótni.

Wtedy w życiu Weroniki pojawia się pewien nieznajomy motocyklista. Zaprzyjaźniają się ze sobą, a w wymienianej między sobą korespondencji zwierzają się z życiowych problemów i trosk.

Czy kobiecie uda się zrealizować największy życiowy cel?

Czy ich małżeństwo przetrwa?

„Czy tak będzie w życiu? Czy też potrzebujemy kogoś, kto wyciągnie do nas pomocną dłoń albo ustawi drogowskazy wzdłuż drogi? Czy by dojść do celu, musimy się zmagać z trudnościami?”

Historia Weroniki jest na tyle realistyczna, że z pewnością mogłaby przydarzyć się każdemu z nas. Powieść zmusza do refleksji, zadumy nad własnym życiem. Jak blisko znajduje się nasze szczęście? Jak rozwiązujemy problemy? Czy potrafimy rozmawiać z partnerem, gdy spotkają nas problemy?

Mimo iż zakładam, że na każde pytanie bez wahania odpowiecie twierdząco, to na przykładzie historii Weroniki zdajemy sobie sprawę, że życie lubi płatać figle i nawet najbardziej oczywiste rzeczy nie są już takie oczywiste…

 

Przyznam, że Zamek z piasku to pierwsze moje zetknięcie z twórczością Magdaleny Witkiewicz. Podejrzewam że nie ostatnie, za jakiś czas z pewnością znów sięgnę po jakąś pozycję tej autorki.

Gdy sięgałam po tę książkę, spodziewałam się kolejnego płytkiego romansu. Otóż nie! Zaskoczyła mnie fabuła, poruszane wątki, które rozpamiętuje się po przeczytaniu książki.

Recenzja: Zamek z piasku - Magdalena Witkiewicz

Tytuł: Zamek z piasku

Autor: Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 25.03.2020

Moja ocena: 7,5/10