#166 Chodź za mną – Joanna Opiat-Bojarska

Ewa, główna bohaterka, jest fryzjerką oraz zapaloną użytkowniczką Instagrama. Od jakiegoś czasu kobieta spotyka się z żonatym mężczyzną, Jackiem, sąsiadem z kamienicy. Narratorem jest również Adam, który mieszka w tym samym budynku. Mężczyzna jest niewidomym, lecz niezwykle samodzielnym dwudziestokilkulatkiem. Zakochany w Ewie, balansuje na granicy obsesji. Pewnego dnia, po jednym z romantycznych wieczorów, podczas jazdy samochodem, Ewa i Jacek potrącają mężczyznę idącego drogą i w popłochu uciekają z miejsca zdarzenia. Kobieta nie potrafi jednak przestać o tym myśleć i ma wyrzuty sumienia, że zostawili mężczyznę na pewną śmierć. Gdy informacja o wypadku obiega media, spanikowana Ewa ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Czy ktoś się dowiedział o tym, co zrobili?

„Mężczyzna ani drgnął. Leżał na brzuchu. Prawą nogę miał nienaturalnie wykrzywioną. Pomyślała, że może nie ma siły jej odpowiedzieć. Kojarzyła takie sceny z filmów. Poszkodowany leżał na ziemi, a bohater pochylał się nad nim i nasłuchiwał.”

W książce mamy trzech narratorów. To Ewa, Adam oraz tajemniczy mężczyzna, który znajduje się w szpitalu. Największą zagadką jest oczywiście ostatnia postać, ponieważ dopiero pod koniec dowiadujemy się, kto to jest i co mu dolega. Czy to mężczyzna z wypadku?

Autorka wciąga nas w idealnie nieidealny świat Ewy. Zaletą są bardzo krótkie rozdziały, które przyspieszają akcję, a sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. O ile w pierwszej części książki niewiele się dzieje i nie dowiemy się niczego, oprócz rozterek Ewy i Jacka, to druga część pędzi na łeb na szyję. Jest tego za dużo, a to wprowadza niepotrzebny chaos.

Bohaterowie. Cóż, nie polubiłam się z żadnym z nich. Ewa, główna bohaterka, żyje w świecie wirtualnym i pragnie przypodobać się swoim obserwatorom, choć realia są dalekie od ideału. Jest bardzo naiwna, wierzy w każde słowo swojego kochanka, który wystarczy że kiwnie palcem, ona leci jak na skrzydłach. Artur z kolei, choć jest niepełnosprawny i bardzo samodzielny, żyje niestety w jakimś oderwaniu i obsesyjnie próbuje zdobyć Ewę. Nie wie, na czym polega prawdziwe uczucie.

Choć jest to zdecydowanie lepsza książka Autorki, o jej najnowszej powieści możecie przeczytać TUTAJ, to raczej nie pozostanie w mojej pamięci zbyt długo.

Burda Słowne
Recenzja: Chodź za mną - Joaana Opiat-Bojarska

Tytuł: Chodź za mną

Autor: Joanna Opiat-Bojarska

Wydawnictwo: Burda Książki

Data wydania: 01-10-2020

Moja ocena: 6/10

 

 

 

podpis2