#11 Moja mroczna Vanesso – Kate Elizabeth Russell

Główną bohaterką powieści jest Vanessa Wye, nastolatka, która opuszcza rodzinny dom, by kontynuować naukę w szkole z internatem. Jest bardzo samotna i matka dziewczyny martwi się o jej życie towarzyskie. W pewnym momencie zaczyna interesować się nią starszy pan, Strane, nauczyciel literatury amerykańskiej. Mężczyzna stopniowo coraz bardziej zbliża się do nastolatki. Potajemne spotkania w okolicy kampusu, zostawanie w klasie po lekcji, wymiana książek, ukradkowe spojrzenia czy dotknięcie kolana… W końcu wizyta u niego w domu pod nieobecność żony. Ta znajomość na wskroś zawładnęła duszą dziewczyny. Całkowicie mu się podporządkowała, szukając coraz to nowych okazji do spotkań, tak, by nikt inny się nie zorientował. Rodzice o tym nie wiedzieli, bo jak miałaby im o tym powiedzieć? Wiedziała, że taką znajomością nie należy się chwalić.

Jednak Vanessa nie była jedyną dziewczyną w życiu nauczyciela literatury. Inne, już w dorosłym życiu, oskarżają Strane’a o molestowanie seksualne, szukając sprawiedliwości. Te kobiety rozumieją ciężar tej relacji, wiedzą, że zostały wykorzystane i skrzywdzone. Szukają nowych ofiar, ponieważ liczą że w większej grupie uda im się skutecznie pogrążyć nauczyciela… Gdy znajdują Vanessę, liczą, bez wątpienia, że będzie z nimi solidarna. Jednak ona ma swoją teorię, ponieważ inaczej niż pozostałe kobiety widzi tę znajomość. Przecież Strane był dla niej dobry. Ona nie robiła nic wbrew swojej woli. Nawzajem się wybrali.

Wierzyła, że to miłość…

Jednak, czy aby na pewno tak było?

„Pierwsza miłość to coś wyjątkowego(…) Nigdy jej nie zapomnisz.”

Gdy poznajemy Vanessę wiele lat po tamtych wydarzeniach, ta nadal próbuje zmierzyć się z tą sytuacją na nowo. Miota się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Coraz bardziej ją to przytłacza, ponieważ skrzywdzone kobiety próbują wymóc na niej, by przyznała, że była molestowana przez nauczyciela. Sama jednak musi zdecydować, co czuje w związku z relacją ze Strane’m.

Czy można to zaliczyć do kategorii związku czy jednak została przez niego wykorzystana?

Czy aby na pewno była gotowa na taką relację, mając piętnaście lat?

Wszakże, czy to była zdrowa znajomość?

Moja mroczna Vanesso to książka obok której, bez wątpienia, nie można przejść obojętnie. Czytając ją, wzbudza w Czytelniku mnóstwo emocji, często sprzecznych. Nie można ot tak, po prostu, wyrzucić jej ze swojej głowy. Prowokuje do myślenia.

 

Czasem będziecie płakać z bezsilności nad losem tej dziewczyny.

Czasem będziecie krzyczeć ze złości.

Tytuł: Moja mroczna Vanesso

Tytuł oryg.: My dark Vanessa

Autor: Kate Elizabeth Russel

Wydawnictwo: Otwarte

Data wydania: 27-04-2020

Przekład: Robert Sudół

Moja ocena: 10/10