#101 Homo biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę – Pier Vincenzo Piazza

Czy ludzie są lepsi od innych zwierząt? Jak stres wpływa na nasz organizm? Dlaczego się uzależniamy?

 

Na te i inne pytania odpowiada neurobiolog, Pier Vincenzo Piazza. Udowadnia on, iż wszystko sprowadza się do biologii. Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy? Ma na to wpływ wiele czynników: środowisko, poglądy religijne, wychowanie, doświadczenie życiowe. Każdy z nas jest ukształtowany przez inne sytuacje w życiu, dlatego każdy z nas jest unikatowy. Bez biologii i chemii, człowiek nie istniałby na tym świecie.

Dla mnie najciekawszym rozdziałem był ten, który bardzo dogłębnie opisuje fizjologię stresu, dlaczego on się pojawia i jak na nas wpływa. Dlaczego, gdy coś nas trapi, nie możemy zasnąć lub budzimy się parę razy w nocy lub wcześnie nad ranem?

Ciekawy był również rozdział poświęcony uzależnieniom i jak one wpływają na nasz mózg.

Jest to książka popularnonaukowa, napisana jest więc fachowym językiem, zatem jeżeli nie jesteście związani z biologią, czytanie jej może okazać się wyzwaniem. Na końcu jest zamieszczony słowniczek, który wyjaśnia trudne pojęcia, żeby nie trzeba było szukać ich w Internecie. Ja jestem związana z medycyną od lat, zatem dla mnie czytanie tej pozycji było czystą przyjemnością. Dowiedziałam się z niej wiele ciekawych rzeczy, nad którymi wcześniej nawet się nie zastanawiałam.

Kiedy nadmiar staje się chorobą? Jak się okazuje, choroby neurologiczne pojawiają się wtedy, gdy nasz mózg robi niewystarczająco dużo, albo nie tak dobrze jak powinien. Na przykład w chorobie Parkinsona dochodzi do stopniowej utraty kontroli nad ruchami, aż do całkowitego jej zaniku. W chorobach psychicznych jest odwrotnie – wtedy mózg robi za dużo. Weźmy pod lupę lęk, który jest po prostu nieuzasadnionym wyolbrzymieniem.

Czym jest otyłość? Dlaczego nie wszyscy są otyli?

Dlaczego branie narkotyków jest tak powszechne?

Podsumowując, przeczytajcie Homo biologicus, żeby znaleźć tam odpowiedzi na te i inne pytania. Ja osobiście nieczęsto sięgam po literaturę popularnonaukową, ponieważ mam jej na co dzień aż nadto, ale ta pozycja zainteresowała mnie od samego początku i dzięki niej o parę procent poszerzyłam swoje horyzonty. Polecam serdecznie głodnym wiedzy!

Tytuł: Homo biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę

Tytuł oryg.: Homo biologicus: Come la biologia spiega la natura umana

Autor: Pier Vincenzo Piazza

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 18-11-2020

Przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2