Kwietniowy BOOK HAUL

Witajcie! Wpadłam na nowy pomysł, choć nie wiem jak się sprawdzi ta nowa forma przedstawiania książek z danego miesiąca, ale może czas wprowadzić coś nowego! 🙂

 

Zatem zapraszam na przegląd książek, które dotarły do mnie w kwietniu, mam nadzieję, że któraś przypadnie Wam do gustu!

1. Spring Fever – Natalia Brożek || Wydawnictwo Kobiece

Pierwsze promienie słońca, zapach kwiatów i magiczny Kraków. Odkryj Spring Fever – ożywczo wiosenną powieść autorstwa Natalii Brożek.

Tej wiosny Ida musi podjąć bardzo ważną decyzję. Chce rozpocząć studia po kilkuletniej przerwie w nauce, ale nie jest pewna, czy odnajdzie się w wielkim mieście, ponieważ spędziła na wsi całe dotychczasowe życie. Matka dziewczyny doradza jej, aby w ramach próby na kilka tygodni przeprowadziła się do mieszkającego w Krakowie brata. Staszek nie jest jednak zachwycony tym pomysłem i zgadza się przyjąć siostrę pod swój dach, dopiero gdy obiecuje ona zachować szczegóły na temat jego życia w tajemnicy przed matką.

Gdy dziewczyna staje z walizką w progu mieszkania brata, nie może uwierzyć własnym oczom. Staszek przez cały czas okłamywał rodzinę. Wymyślił historię o idealnej pracy i apartamencie. W rzeczywistości mieszka w starej kamienicy na podejrzanym osiedlu. Aby się utrzymać, musiał znaleźć współlokatora, który już przy pierwszej interakcji zraża do siebie Idę szalonym primaaprilisowym żartem.

Eryk to całkowite przeciwieństwo ostrożnej i pełnej wątpliwości dziewczyny. Mężczyzna jest gitarzystą w kapeli rockowej i nie rozstaje się ze swoimi glanami, skórzaną kurtką oraz ukochanym owczarkiem niemieckim, który wzbudza w Idzie strach. Czy Erykowi uda się zatrzeć fatalne pierwsze wrażenie?

2. Mapa i ciało. Niezwykłe podróże lekarza – Jonathan Reisman || Wydawnictwo Kompania Mediowa

W niezwykłej podróży przez ciało i świat, dr Reisman splata opowieść o ludzkim organizmie z unikalnym spojrzeniem na życie, kulturę i świat przyrody. Jakie są wspólne punkty tej makro i mikroskali? Jakie powiązania znajdziemy między ciałem a naturą?

Kierunki, które wskazuje autor są nieoczywiste i zaskakujące. Z empatią i zrozumieniem patrzy zarówno na człowieka jako jednostkę, jak i przyrodę, która jest światem pełnym fascynujących zjawisk i zdarzeń. Tak samo spogląda na ludzkie ciało, które tworzy niezaprzeczalny całokształt. Jeśli zabraknie jednego z elementów, obumrze każdy kolejny.

3. Naśladowca – Nadine Matheson || Wydawnictwo Dolnośląskie

Seryjny morderca i jego naśladowca toczą brutalną grę w kotka i myszkę.

Nad Tamizą zostają znalezione części poćwiartowanych ciał dwóch ofiar. Dochodzenie prowadzi Anjelica Henley, inspektor londyńskiej policji. Sposób działania mordercy jest uderzająco podobny do modus operandi Petera Oliviera, który odsiaduje wyrok dożywocia za serię przerażających zabójstw. Gdy Olivier dowiaduje się, że ktoś imituje jego zbrodnie, bierze sprawy w swoje ręce. Wkrótce inspektor Henley uświadamia sobie, że i ona jest obiektem zainteresowania zabójcy, a ofiary nie zostały wybrane przypadkowo…

4. Upiorne miejsce – Kevin Chen || Wydawnictwo MOVA

„Upiorne miejsce” to wielogłosowa powieść o rodzinnych sekretach, poszukiwaniu tożsamości i zderzeniu kultur. Uhonorowana Tajwańską Nagrodą Literacką.

Chen Tien-Hong jest najmłodszym z siedmiorga rodzeństwa – długo wyczekiwanym synem swoich rodziców, którym los wcześniej podarował głównie córki. Gdy dorasta, zdaje sobie sprawę, że jako gej nie ma szans na szczęśliwe życie w małym, prowincjonalnym miasteczku Yongjing w środkowej części Tajwanu. Wyjeżdża więc do Berlina.

Akcja „Upiornego miejsca” rozgrywa się wiele lat później, gdy Chen powraca do Yongjing. Niedawno wyszedł z więzienia po odbyciu kary za zabicie swojego niemieckiego partnera. W miejscowości, w której się urodził, niewiele na niego już czeka – rodzice nie żyją, a siostry mają własne rodziny. Co więc spowodowało, że Chen zdecydował się tu znowu pojawić? Dlaczego ta szczęśliwa rodzina się rozpadła? I przede wszystkim – dlaczego zabił swojego chłopaka?

„Upiorne miejsce” to powieść o traumach i rodzinnych tajemnicach, z których Kevin Chen tworzy hipnotyzująca fabułę. Głos mają tu zarówno żywi, jak i umarli.

5. Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym – Melissa Urban || Wydawnictwo Luna

Czy chcielibyście nauczyć się mówić „nie”? Czy czujecie się wyczerpani, przeciążeni zadaniami i zmęczeni przedkładaniem potrzeb innych nad swoje własne? Czy wasze relacje z innymi wydają się jednostronne? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na którekolwiek z tych pytań, jesteście gotowi na postawienie granic.

Melissa Urban pomogła już milionom ludzi wyrobić sobie zdrowe nawyki w dziedzinie relacji międzyludzkich. Teraz pokazuje, że kluczem do poprawy kondycji psychicznej, zwiększenia pokładów energii, wzrostu efektywności i tworzenia bardziej satysfakcjonujących związków są granice. W znajdujących się tu ponad 130 scenariuszach i wskazówkach dotyczących radzenia sobie z poczuciem winy, odtrąceniem i negatywnymi reakcjami innych, autorka podpowiada, jak postawić granice wobec szefów, partnerów, rodziny, przyjaciół, a nawet samych siebie, dzięki czemu uwolnicie się od złości, gniewu, zmartwień, strachu i frustracji.

Ten praktyczny, inspirujący poradnik wesprze was w ustaleniu hierarchii ważności waszych potrzeb, a także da szansę na pełniejsze, swobodniejsze i szczęśliwsze życie.

6. Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii – Suzanne O’Sullivan || Wydawnictwo Znak Literanova

Czy jeśli uwierzymy w tajemniczą chorobę, to możemy na nią zapaść?
Jak wielką władzę nad ciałem może sprawować umysł?
Czy śpiączka może być zaraźliwa?
Skąd biorą się zaburzenia psychosomatyczne?

W Szwecji setki dzieci na wiele miesięcy, a nawet lat, zapadło w stan przypominający sen. W Le Roy, mieście na północy stanu Nowy Jork, u nastoletnich dziewcząt pojawiły się drgawki, które rozprzestrzeniły się wśród nich jak zaraza. Na Kubie pracownicy amerykańskiej ambasady po usłyszeniu w nocy dziwnych dźwięków odczuwali bóle głowy i tracili pamięć.

To tylko kilka przypadków chorób, których nie można wyjaśnić naukowymi metodami.

Neurolożka Suzanne O’Sullivan, podróżując po świecie, przygląda się najbardziej tajemniczym chorobom, które dotknęły całe grupy osób z różnych społeczności. Opisuje zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. Pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, ingeruje w ciało i odpowiada za choroby, których nie można zidentyfikować.

7. Roślinna sprawa. Prosta i komfortowa kuchnia pełna warzyw – Dominika Targosz || Wydawnictwo Buchmann

Z garnka i piekarnika, do smarowania i podjadania, przepisy do celebrowania czasu w kuchni, nieskomplikowane desery z nutką ekstrawagancji oraz kuchenne niezbędniki, czyli dodatki o dużej sile rażenia. Książka Dominiki Targosz – ambasadorki Roślinniejemy i Chefs for Change – to ukłon w stronę osób, które nie tylko chcą odtwarzać przepisy, ale też nauczyć się je samemu kreować. Znajdziemy w niej ponad 80 roślinnych przepisów, które zaspokoją i mały i wielki głód. Całość w duchu prostego jedzenia z dostępnych składników. Takie zwykłe gotowanie w wersji gourmand, gdzie wymyślny sosik czy sprytna posypka potrafi zmienić wszystko.

„Doskonała książka nie tylko dla wegan! To zbiór praktycznych porad oraz prostych i pysznych przepisów dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać dietę roślinną, zrozumieć ją i przekonać się, że nie jest ona skompliko­wana. Wszystko to podlane olejem chili i świetnym poczuciem humo­ru Dominiki.„

8. Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej – Małgorzata Sidz || Prószyński i S-ka

Dobra żona jest piękna, lecz skromna, oddana mężowi i rodzinie. Ma zdrowe ciało i umysł wypełniony tradycyjnymi wartościami. Jest lojalna i posłuszna, a jeżeli mąż ma kochanki, potrafi pohamować zazdrość. Wie, że mężczyzna ma prawo do swojego życia, a do niej należą dom i dzieci. Musi być mądrą matką. Mądrą nie po to, by wykorzystywać inteligencję przeciwko mężowi, lecz dlatego, że to od jej wykształcenia i starań zależy przyszłość dzieci.
Małgorzata Sidz poprzez głębokie, intymne rozmowy z koreańskimi kobietami przybliża nieznany dotąd obraz życia codziennego w Korei Południowej. Jej bohaterki szukają swojego miejsca wśród konserwatywnych wartości, które zamykają je w domu i odzierają z marzeń. Ich historie to opowieści o młodości i starości, rodzinie i pracy, ale też o koreańskiej tradycji, historii, wojnie, diasporze. No i o jedzeniu. Książka Sidz przybliża Koreę widzianą z kobiecej perspektywy.

*Ja co prawda mam tę książkę w PDF-ie, ponieważ premiera jest 16.05.2023, natomiast już mogę ją polecić!*

 

 

 

podpis2