#94 Dziewczyny w przestworzach – Noelle Salazar

Powieść rozgrywa się w latach 1941-1945, choć jej motywem przewodnim wcale nie jest woja. Jest ona oczywiście wyraźnym tłem książki, jednak głównym wątkiem jest opowieść o kobietach odważnych, silnych i dobrych, które są pilotkami Kobiecych Sił Powietrznych.

Marzeniem Audrey Coltrane od zawsze było latanie. Już od dziecka planowała swoją przyszłość, w której kupi małe lotnisko. Samolotami lata od dwunastego roku życia, wiele nauczyła się na wyspie Oahu na Hawajach, gdzie podczas jej pobytu, baza Pearl Harbor została zaatakowana. Młoda kobieta bardzo to przeżyła, straciła wiele ważnych dla niej osób, jednak jej siła i determinacja w działaniu nie pozwoliły jej zrezygnować z latania. Audrey postanawia dołączyć do programu kobiet pilotów.

„- Nie pozwolą mi walczyć, ale może chociaż pozwolą mi przewozić żołnierzy na miejsce walki.”

Autorka stworzyła piękny świat oparty na kobiecej przyjaźni. Audrey w programie pilotów spotyka dziewczyny, które wzajemnie się wspierają, stają się towarzyszkami, powierniczkami i tym samym najlepszymi przyjaciółkami. Doświadczone przez los, dotknięte wojną, starają się żyć i patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Bardzo ciężko żyje się w świecie, w którym rządzą mężczyźni. Bycie kobietą pilotem było dużym wyzwaniem w tamtych czasach. Niestety często słyszały, że się do tego nie nadają albo że zabierają pracę mężczyznom. Aby uzyskać aprobatę, pracowały nad wyraz ciężko.

„Naprawdę stanowiłyśmy rodzinę. Byłyśmy siostrami, które połączyła miłość do latania. I nieważne, dokąd trafimy po zakończeniu szkolenia, już zawsze będziemy miały w pamięci to miejsce i te doświadczenia, tak różne od wszystkich innych.”

Bardzo polubiłam bohaterów powieści Dziewczyny w przestworzach. Audrey to kobieta mądra, zaradna, odważna i zdecydowana. Wie, czego chce i tą ścieżką podąża do samego końca. Spotyka na swojej drodze wiele kobiet, które łączy wspólna pasja latania. Ponadto dziewczyny, takie jak chociażby Carol Ann, to przyjaciółki idealne. Lojalne, wspierające, gotowe wysłuchać i doradzić. James z kolei to bystry, inteligentny, oddany, naznaczony piętnem wojny młodzieniec. Szalenie odważny i po uszy zakochany w głównej bohaterce. Bardzo zaimponował mi swoją postawą i oddaniem.

Jest to powieść historyczna, choć wojna jest jej niewielkim elementem. Oczywiście w tle ciągle słychać naloty, bohaterowie drżą przed kolejnym atakiem. W gruncie rzeczy jest to bardzo dobra książka, która główny nacisk kładzie na wspólnotę, przyjaźń i partnerstwo.

Podsumowując – podczas czytania przechodziłam przez fazę strachu, ekscytacji, radości, smutku oraz żalu, książka dostarczyła mi więc całą paletę emocji. Zatem polecam przeżyć tę wspaniałą podniebną przygodę razem z Audrey Coltrane!

kobiece
Recenzja: Dziewczyny w przestworzach - Noelle Salazar

Tytuł: Dziewczyny w przestworzach

Tytuł oryg.: The Flight Girls

Autor: Noelle Salazar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Data wydania: 12-11-2020

Przekład: Urszula Gardner

Moja ocena: 9/10