#90 Droga Pani Bird – A.J. Pearce

Londyn, 1941 rok. Młoda ochotniczka straży pożarnej, Emmeline Lake, pomimo trudnych czasów wojny, w jakich przyszło jej żyć, marzy o zostaniu korespondentką wojenną. Przez pomyłkę jednak, Emmy zgłosiła się do pracy w magazynie „Przyjaciółki Kobiety”. Zostaje tam młodszą maszynistką groźnej i bezkompromisowej Henrietty Bird, która udziela porad kobietom. Pani Bird jest nieugięta – posiada bardzo długą listę tematów zakazanych, bowiem nie będzie zawracać sobie głowy „nieodpowiednimi” listami. Odpadają zatem najpowszechniejsze tematy – rozwody, miłość, tęsknota, porzucenie, zdrada. Emmeline nie potrafi jednak przestać myśleć o tych wszystkich zrozpaczonych kobietach, które potrzebują rady. Wpada jej do głowy bardzo szalony i nieodpowiedzialny pomysł – postanawia ponad wszystko im pomóc. Nie mówiąc o tym nikomu, zaczyna potajemnie odpisywać na listy, które odrzuca Pani Bird. Przecież to nic złego… Prawda?

„Zdrowy rozsądek i silna wola pozwolą pokonać każdą trudność.

Pani Bird zaradzi wszelkim troskom. Aby uzyskać poufną odpowiedź pocztą, należy załączyć zaadresowaną kopertę ze znaczkiem. Proszę pamiętać, że skrzynka pani Bird jest przepełniona i mogą stąd wynikać chwilowe opóźnienia.”

Droga Pani Bird to bardzo urocza i podtrzymująca na duchu lektura. Pomimo, iż w tle rozgrywa się wojna, a Hitler nie odpuszcza, optymizm głównej bohaterki chwyta za serce.

Emmeline to bardzo odważna młoda dama, która stawia bezpieczeństwo innych ponad swoje. Swoją lekkością ducha i wiarą w lepsze jutro wciąga nas w swój świat szaleństwa i dobroci serca. Jej przyjaźń z Bunty jest imponująca, a powieść pokazuje, że nawet największy dramat nie zniszczy siły tego cudownego uczucia.

Akcja ma doskonałe tempo, bohaterowie są świetnie wykreowani. To ciepła powieść z wymierzoną dawką humoru.

Wszystko zaczęło się od listu od Pogubionej… W skrócie, siedemnastolatka potrzebowała pomocy, ponieważ zakochała się w młodym kawalerze, który służy w marynarce. Twierdzi, że ją kocha. Zabiera ją na tańce, ona się odwdzięcza tak, jak nie powinna. Jej przyjaciółka postępowała w podobny sposób i teraz obie dziewczęta martwią się, że stracą swoich wybranków.

Co robić?

Ja osobiście uważam, że Pogubiona powinna słuchać głosu serca. Jeżeli także pragnie okazać swoje uczucie, dlaczego nie miałaby dać mu coś od siebie? To nic złego pokazać komuś, że Ci na tej osobie zależy. Jeżeli jednak mężczyzna kieruje się swoimi normami, powinna dać sobie z nim spokój.

literackie
Recenzja: Droga Pani Bird - A.J. Pearce

Tytuł: Droga Pani Bird

Tytuł oryg.: Dear Mrs. Bird

Autor: A.J. Pearce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 12-11-2020

Przekład: Katarzyna Makaruk

Moja ocena: 10/10