#67 Dublerka – Sophie Hannah, Clare Mackintosh, B.A. Paris, Holly Brown

Cztery bestsellerowe pisarki postanowiły stworzyć wspólne dzieło – czy udało im się osiągnąć zamierzony cel? Przekonajcie się, czytając moją opinię, zapraszam!

 

„Najbardziej prestiżowa w Londynie szkoła sztuk scenicznych jest jednak miejscem, gdzie ambicje dziewcząt ścierają się w sposób, który może skończyć się tragicznie.”

Bell, Ruby, Sadie oraz Jess to uczennice prestiżowej Akedemii Orli Flynn, przyszłe aktorki. Dziewczęta do niedawna tworzyły zgraną paczkę. Było tak, dopóki Ruby nie zaczęła prześladować Jess, którą uważa za swoją największą konkurencję. Wydarzenia sprzed lat ucichły, a dziewczyny znów są ze sobą blisko. Oczywiście każdej z nich zależy na głównej roli w musicalu, który wystawiany jest na zakończenie roku szkolnego, zatem koleżanki ostro ze sobą rywalizują. Każda z matek dopinguje oraz jednocześnie chroni swoją córkę. Kiedy w murach szkoły pojawia się nowa uczennica – Imogen – zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a atmosfera staje się coraz gęściejsza. Jakie tajemnice wyjdą na jaw?

„Wiecie kim są aktorzy?

Kłamcami.

Pomyślcie tylko: przez całe życie udają kogoś innego i starają się przekonać publiczność, że to, co widzi, dzieje się naprawdę. Chowają się za kostiumami, perukami i makijażem. Zmieniają głos, garbią się, kuleją, wrzeszczą.

I kłamią.”

Zastanawiałam się, co dobrego wyjdzie ze współpracy tylu autorek. I wiecie co? Macie przed sobą dobry thriller psychologiczny, mimo wielu nieciekawych opinii, jakie przeczytałam na temat Dublerki. Trzyma on w napięciu do samego końca, a autorki bardzo dobrze zgrały się stylami i stworzyły spójną całość. Jest intryga, jest tajemnica, bohaterki są przebiegłe i nie cofną się przed niczym, gdy stawką jest bezpieczeństwo ich córek. To książka o nękaniu, trudnościach w dopasowaniu się do grupy znajomych, matczynym oddaniu oraz sieci kłamstw, z której ciężko się wyplątać.

Podsumowując, uważam, iż warto indywidualnie sprawdzić, czy ten thriller przypadnie Wam do gustu. Ja się nie nudziłam, a książkę przeczytałam bardzo szybko. Co prawda niektóre sytuacje są na wyrost, to jednak autorki dobrze sobie poradziły w wyprowadzeniu akcji na prostą.

„Znam takie miejsce, gdzie nikt się nie gubi, znam takie miejsce, gdzie nikt nie płacze…”

Polecam!

Recenzja: Dublerka - B.A. Paris i inni.

Tytuł: Dublerka

Tytuł oryg.: The Understudy

Autor: Sophie Hannah, Clare Mackintosh, B.A. Paris, Holly Brown

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 29-07-2020

Przekład: Maria Olejniczak-Skarsgard

Moja ocena: 8/10