#503 Carmilla – Joseph Sheridan Le Fanu

Laura wraz z ojcem i liczną służbą zamieszkują Zamek w Styrii. Pewnego wieczoru przejeżdżający drogą powóz ulega wypadkowi. Chcąc ofiarować pomoc poszkodowanym, ojciec Laury proponuje gościnę w swoim zamku. Kobieta z powozu niechętnie zostawia u nich swą córkę – Carmillę, która była zbyt słaba na dalszą podróż. Od tego momentu między dziewczynami pojawia się dziwna więź i zażyłość, a w miasteczku dzieją się bardzo niepokojące rzeczy…

Dacie wiarę, że Carmilla po raz pierwszy została wydana w 1872 roku? To absolutna perełka XIX wieku, która to zapoczątkowała fascynację wampirami w literaturze. Pokazuje ona kobietę w zupełnie nowej roli – jako wampirzycę, która pozostaje w relacji miłosnej z drugą kobietą. Była ona także inspiracją, chociażby dla Draculi, który to zawierał wiele podobnych motywów, jak np. wierzenia ludowe. 

Sensulana, mroczna i naprawdę dobrze napisana. Klimat tej krótkiej noweli nie ma na celu wystraszenie Czytelnika, lecz zbudowanie napięcia. Gotycka opowieść, która zawiera w sobie elementy grozy i horroru z wysoko pojętym romantyzmem, choć cieszę się, że więcej tu elementów horroru. Jakoś nie przekonał mnie wątek romantyczny w tym przypadku. Jestem oczarowana pięknym, wyniosłym językiem tej powieści, jak i jej nowym, odświeżonym wydaniem z ciekawymi ilustracjami w środku.

uroboros
Recenzja: Carmilla - Joseph Sheridan Le Fanu

Tytuł: Carmilla

Tytuł oryginalny: Carmilla

Autor: Joseph Sheridan Le Fanu

Wydawnictwo: Uroboros

Data wydania: 10-04-2024

Przekład: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2