#493 Wszystko, czego wam nie powiedziałam – Celeste Ng

Lata 70. XX wieku, małe miasteczko w Ohio. To tam mieszka pięcioosobowa, mieszana rodzina: Marilyn, James i trójka dzieci: Nath, Lydia i Hannah. I chociaż są oni Amerykanami, korzenie Jamesa pochodzą z Azji, co też wpływa na wygląd zewnętrzny jego i dzieci. A co za tym idzie, wykluczenie społeczne jest mocno wpisane w historię tej rodziny.

Pewnego dnia Lydia znika z domu. Rodzice zawiadamiają policję o zaginięciu córki, jednak jeszcze nie wiedzą o tym, że ona nie żyje, a znalezienie jej ciała jest tylko kwestią czasu…

Ta książka poruszyła mną dogłębnie. To, co działo się w głowie Lydii przerosło moje wyobrażenia.

Wszyscy, może oprócz małej Hannah, mieli swój udział w tym, z czym ona musiała się mierzyć. Jednak co najważniejsze, to jej relacje z rodzicami i presja, jaką na nią nałożyli. Z kart powieści możemy prześledzić ich młodość, niespełnione marzenia i to, jak bardzo wszystko chcieli na nią przerzucić. I może oni uważali, że chcą dla niej jak najlepszego startu w życie, jednak zwyczajnie ją krzywdzili, co doprowadziło do tragedii.

„(…)Wszystko, czego chciała dla Lydi, rzeczy, których Lydia nie chciała, a które mimo to z radością przyjmowała. Ogarnia ją otępiający chłód. Może – i ta myśl pozbawia ją tchu – może to właśnie w końcu pociągnęło Lydię na dno jeziora.”

Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to najsmutniejsza książka, jaką przeczytałam w tym roku. Wykluczenie, brak akceptacji, zagubienie, brak zrozumienia w rodzinie – to wszystko bardzo mocno odbiło się na psychice Lydii, z czym niestety dziewczyna nie mogła sobie poradzić. Nie miała dookoła siebie nikogo, kto mógłby jej pomóc na czas. I to ten smutek, który wręcz wydzierał się z jej duszy, zapisany między wierszami, dobił mnie dogłębnie.

Po przeczytaniu ostatniego zdania byłam osłupiała, łzy płynęły po policzkach… Tak bardzo chciałam wtedy móc przytulić małą Lydię i powiedzieć, że wszystko się ułoży… Przeczytajcie tę książkę, jest naprawdę fantastyczna i choć przytłaczająca swoim bólem, naprawdę warta każdej minuty.

relacja
Recenzja: Wszystko, czego wam nie powiedziałam - Celeste Ng

Tytuł: Wszystko, czego wam nie powiedziałam

Tytuł oryginalny: Everything I Never Told You

Autor: Celeste Ng

Wydawnictwo: Wydawnictwo Relacja

Data wydania: 13-03-2024

Przekład: Tomasz Wilusz

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2