#482 Do ostatniego słowa – Tamara Ireland Stone

Samantha to nastolatka, która cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ponieważ ukrywa ten fakt przed światem, każdy dzień jest wyzwaniem. Presja rówieśników i toksyczne koleżanki raczej nie ułatwiają jej życia. Jednak pewnego dnia spotyka Caroline, która również ma problemy i spotyka się z psychiatrą. Obiecuje Sam pokazać coś, co odmieni jej życie. I tak Samantha trafiła do Zakątka Poetów, czyli miejsca, w którym spotykają się miłośnicy poezji. Dziewczyna czuje, że w końcu znalazła swoje miejsce, że w końcu czuje się normalnie. Wtedy staje się coś, co znów zaburza spokój Samanthy.

Bardzo poruszyła mnie ta książka, ponieważ Autorka skupiła się na trudnej tematyce zdrowia psychicznego. Wykreowała z pozoru normalną dziewczynę, która codziennie musi mierzyć się z wieloma problemami: zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, ale również presji rówieśników, by być „normalną”. I wtedy pojawia się Caroline, która po prostu jest sobą, nie przejmuje się zdaniem innych. Dzięki tej dziewczynie Sam dostrzega, że to siebie samą powinna stawiać na pierwszym miejscu. Zaczyna dostrzegać własne potrzeby i podążać za swoim osobistym szczęściem. Ta przemiana jest trudnym i bolesnym procesem, ale bardzo potrzebnym w jej życiu.

Podoba mi się to, że pomimo iż jest to książka młodzieżowa, traktuje o istotnych i trudnych tematach zdrowia psychicznego. Pokazuje ona, że czasem z zewnątrz nie widać, jak bardzo ktoś wewnętrznie cierpi. Autorka podeszła do tematu bardzo profesjonalnie, często nawiązując do stanu zdrowia Sam, jednak nie robiła tego nachalnie, przez co nie stało się to przytłaczające. Jest to bardzo wartościowa książka, zmuszająca do refleksji nad własnym zdrowiem i życiem. Polecam, czytajcie!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Do ostatniego słowa - Tamara Ireland Stone

Tytuł: Do ostatniego słowa

Tytuł oryginalny: Every Last World

Autor: Tamara Ireland Stone

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 12-03-2024

Przekład: Łukasz Praski

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2