#46 Dziewczynka z Sobiboru – Franco Forte, Scilla Bonfiglioli

Niemcy, 1943 rok. Hans Heigel służy w oddziałach SS w garnizonie w Osnabrücku. Gdy pewnego dnia jego córeczka, Hanne, dostaje wysokiej gorączki, Hans pragnie zrobić wszystko, by ją ocalić. Próbuje swoich sił i zwraca się z prośbą o pomoc do wysoko postawionego komendanta, Friedricha Fromma, jednak ten jest nieczuły na jego prośby. Ma na głowie ważniejsze sprawy niż jedno małe, niewinne dziecko.

„”Nie ma miejsca ma słabość w Niemczech, które budujemy”, powtórzył w myślach słowa Fromma. Chwilę później inny głos, którego Hans nie umiał nikomu przyporządkować, dorzucił: „Nie ma miejsca na litość. Także dla Hanne”.”

Hans Heigel nie zgadzał się z polityką Rzeszy, jednak przemyślenia musiał zachować dla siebie. Musi być silny i reprezentować Niemcy czy tego chce, czy nie.

„Prawdą było też to, że Trzecia Rzesza od zawsze wzbudzała w nim mieszane uczucia, od zawsze miał wrażenie, że to, co widzi w obozie w Sobiborze, było złe i miało więcej wspólnego z koszmarem niż z marzeniami o Niemczech.”

Za jakiś czas Hans zostaje przeniesiony do okupowanej Polski, do obozu Sobibór. Wśród więźniów wyselekcjonowanych do komór gazowych, oficer odnajduje wzrokiem Leę, małą blondyneczkę z niebieskimi oczami, łudząco podobną do Hanne. Od teraz jego celem jest ochrona dziewczynki.

Czy uda mu się ocalić dziecko?

„Czy więźniowie będą w stanie zmienić losy tego piekła? Czy on będzie mógł coś dla nich zrobić? Dla Lei?”

Czy z obozu ktokolwiek jest w stanie wyjść żywym?

„Pomagasz wszystkim? Pomagasz wszystkim Żydom na świecie?”

Dziewczynka z Soboboru to powieść historyczna, która wyciska z Czytelnika morze łez. Daje ona nadzieję na lepsze jutro… To piękna opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, optymizmie i miłości.

Ciężkie to były czasy, gdy Niemcy bawili się w Bogów, jedna decyzja przeświadczała o czyjejś śmierci. Jednak nie wszyscy naziści czerpali z takich wyroków satysfakcję – niektórym serce rozpadało się na milion kawałków…

Warto sięgnąć po tę pozycję!

Recenzja: Dziewczynka z Sobiboru - Franco Forte; Scilla Bonfiglioli

Tytuł: Dziewczynka z Sobiboru

Tytuł oryg.: La bambina e il nazista

Autor: Franco Forte, Scilla Bonfiglioli

Wydawnictwo: Bukowy Las

Data wydania: 24-06-2020

Przekład: Anna Wziątek

Moja ocena: 9/10