#433 Dziewczyna bez gwiazdy – Alina Peretti, Jacques Peretti

Alina Peretti jest Polką i bardzo wiele w życiu przeszła. Przeżyła zsyłkę na Sybir, powstanie warszawskie i obóz w Auschwitz. Ponieważ obecnie zmaga się z demencją, jej syn, Jacques Peretti, postanowił wykorzystać okazję i spisać biografię matki. Wiedział on bowiem, że to jedyna i możliwe że ostatnia szansa, by uwiecznić historię swojej rodzicielki.

Kim jest Alina Peretti? Obecnie ma ponad dziewięćdziesiąt lat, a gdy wybuchła wojna miała lat osiem. Została wywieziona na Sybir, trafiała do obozów przejściowych, by w końcu znaleźć schronienie w Szwecji. Jednak jej matka zaczęła mieć wyrzuty sumienia, że zostawiła samych sobie pozostałe dzieci i postanowiła wrócić do Warszawy. Cudem ocalałe w powstaniu warszawskim, Alina wraz z matką, trafiły do Auschwitz.

Książka jest wyjątkowa pod względem treści i nie mówię tu o trudnej tematyce wojny. Autor bardzo skrupulatnie spisał losy matki, uwzględniając w treści prowadzone z nią rozmowy. Historia nie należy do łatwych, ponieważ wiadomo, iż mówi o wojnie, losach kobiety, która przeszła w życiu naprawdę wiele. Wydarzenia są opisane bardzo obrazowo i dla Czytelnika są niezwykle przerażające, jednak chłonie się te słowa, licząc na dobre zakończenie.

Jacques z niezwykłą starannością i dokładnością zadbał o to, by wspomnienia matki nie poszły w zapomnienie. Zachęcam do lektury wszystkich miłośników historii, ale i każdego człowieka, ponieważ jest to świadectwo wielkiego okrucieństwa, jakiego doświadczyli nasi rodacy.

książnica
Recenzja: Dziewczyna bez gwiazdy - Alina Peretti Jacques Peretti

Tytuł: Dziewczyna bez gwiazdy

Tytuł oryginalny: Little Bird of Auschwitz

Autor: Alina Peretti, Jacques Peretti

Wydawnictwo: Książnica

Data wydania: 23-08-2023

Przekład: Agata Pryciak

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2