#403 Oko snajperki – Kate Quinn

Ludmiła Pawliczenko jest młodą matką mieszkającą w Kijowie i samotnie wychowującą dziecko. Jej marzeniem jest spokojna praca w bibliotece. Jednak wraz z wybuchem wojny te plany się rozmywają. Aby udowodnić światu swoją wartość, zaciąga się do Armii Czerwonej. Wierzy, że musi walczyć o lepsze jutro dla swojego synka. W jednej chwili Mila ze spokojnej kobiety przeradza się w radziecką bestię. Staje się snajperką z ponad 300 trafieniami wroga.

Wydarzenia przedstawione są z perspektywy prawdziwej postaci historycznej. I choć wiadomo co się w dalszej kolejności wydarzy – fascynujące jest obserwowanie jak młoda dziewczyna, która w siebie nie wierzy, walczy o umiejętności i swoje miejsce w męskim świecie. A to, co osiągnęła, sprawiło, że osiągnęła sławę, o jakiej nawet nie śniła. Wizyta u Eleanor Roosevelt była zaskakująca, Ludmila zyskała nową przyjaciółkę, a i jej historia miłosna nabrała tam tempa.

W książce, pośród dwóch zazębiających się linii czasowych, jest oczywiście w głównej mierze wojna, snajperka, ale także mocne wejście w psychikę bohaterki, zestawienie jej motywacji oraz uczuć, jest zaskakująca przyjaźń i niejedno oblicze miłości. Widać duże przygotowanie merytoryczne Autorki do zbeletryzowania wydarzeń historycznych, dlatego też polecam Wam lekturę!

pozna
Recenzja: Oko snajperki - Kate Quinn

Tytuł: Oko snajperki

Tytuł oryginalny: The Diamond Eye

Autor: Kate Quinn

Wydawnictwo: MANDO

Data wydania: 09-11-2022

Przekład: Anna Gralak

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2