Nishat chce dokonać coming out’u przed rodzicami. Po hucznym weselu, na którym panował gwar i przepych, utwierdza się w przekonaniu, że ona nie tego pragnie w życiu. Nie pociągają ją chłopcy i choć wie, że to będzie trudne – nie chce do końca życia chować się w szafie. Dziewczyna spodziewała się, że rodzice nie będą nadmiernie szczęśliwi z tego powodu, jednak całkowita cisza zupełnie ją zaskakuje. Nie spodziewała się, że poproszą ją o to, by była kimś innym, ponieważ boją się plotek na swój temat. W oczach rodziców może być dobrą muzułmanką lub lesbijką, ale nie może być jednym i drugim, ponieważ to ze sobą nie współgra. Nishat bardzo kocha swoją rodzinę, jednak nie może pozwolić sobie na takie traktowanie. Sprawa komplikuje się, gdy do życia Nishat wkracza dawna znajoma ze szkoły, Flávia.
Flávia jest dziewczyną z marzeń Nishat. Jest bardzo otwarta i towarzyska. Jednak ich atrakcyjność zostaje przerwana w chwili ogłoszenia konkursu z przedsiębiorczości. Wtedy obie dziewczyny stają się dla siebie rywalkami i za wszelką cenę będą chciały wygrać. Posuwają się do najgorszych czynów. Jednak trudno zaprzeczyć, że coś je do siebie ciągnie.
Bardzo podobał mi się wątek kulturowy, dla której w dużej mierze postanowiłam przeczytać tę książkę. Dla Nishat kultura stanowi bardzo ważną, nieodzowną część jej pochodzenia. Chodzi tutaj mianowicie o konkurs z przedsiębiorczości, bowiem Nishat zdecydowała się na tatuaże z henny. Flávia wraz ze swoją kuzynką postanowiły wykorzystać ten sam pomysł. Poprzez dwie małe firmy zajmujące się henną, prowadzone przez uczniów szkoły średniej, Autorka pokazuje, dlaczego przywłaszczenie kulturowe jest szkodliwe.
Podobał mi się powrót do szkolnych zadań, pławienie się w niewytłumaczalnej radości z powodu przeżywania pierwszej miłości, posiadanie dziwacznych przyjaciół, siostrzana miłość i sposób wykreowania głównych bohaterów.
Jednak oprócz tego, iż książka jest błyskotliwa, zabawna i jest współczesną wersją dla młodych dorosłych, bohaterka mierzy się z jawnym rasizmem oraz zastraszaniem. To historia, która pokazuje, jak skomplikowane mogą być relacje rodzinne, a także podkreśla znaczenie samoakceptacji i wybaczania. Zobaczycie tutaj, jak ważna jest akceptacja kulturowa dla nastoletniej dziewczyny, która próbuje zrozumieć swoją seksualność.
Jednym słowem, Adiba Jairgirdar wykonała kawał świetnej roboty i będę czekać na kolejne książki! A The Henna Wars staje się moim ulubieńcem 2023 roku. Polecam!


Tytuł: The Henna Wars. Miłość pisana henną
Tytuł oryg.: The Scar Wars
Autor: Adiba Jairgirdar
Wydawnictwo: BeYa
Data wydania: 22-02-2023
Przekład: Marcin Kuchciński
Moja ocena: 10/10
