#365 Veronica i pingwiny – Hazel Prior || PRZEDPREMIEROWO

Osiemdziesięciokilkuletnia, rezolutna i energiczna Veronica jest posiadaczem fortuny. Przez lata i również dzięki byłemu mężowi sporo zgromadziła, jednak nie ma na świecie żadnego żyjącego krewnego. Ma przy sobie jedynie Eileen, która od czasu do czasu przychodzi posprzątać jej dom. Pewnego dnia, dzięki agencji, okazuje się, że ma wnuka, o którym nie miała pojęcia. Postanawia go poznać, jednak spotyka ją niemałe rozczarowanie. Patric nawet w najmniejszym stopniu nie jest taki, jak sobie go wyobraziła.

Dla relaksu starsza pani ogląda filmy dokumentalne o pingwinach Adeli. Dowiaduje się z nich, że grozi im wyginięcie, a ta informacja bardzo ją dotknęła. Zdaje sobie sprawę z tego, że może być osobą, która je przed tym uratuje… Co więc robi w tej sytuacji bogata 86-latka? Wyrusza na Wyspę Locket na Antarktyce, aby na własne oczy zobaczyć pingwiny i stację badawczą. Pomimo iż tamtejsi naukowcy usilnie starali się to wyperswadować starszej pani, ta jest nieugięta i niedługo po tym zjawia się na miejscu. Jakie będą jej dalsze losy?

Udanym zabiegiem jest wprowadzenie ciekawostek z życia pingwinów. Domyślam się, że Autor musiał przeprowadzić badania na szeroką skalę, by dowieść, że nie mija się z prawdą. Nie robi tego jednak w sposób nachalny – ciekawostki przekazane są w postaci wpisów na blogu Terry, w którym to opisuje także przeżycia Veroniki, mieszkającej z naukowcami w stacji badawczej.

To historia, która niesie ze sobą wiele smutku, zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Każda z postaci zmaga się z bólem, rozczarowaniem, odrzuceniem lub traumą. Pomimo trudności odnajdują drogę do szczęścia i spełnienia. Czytając perypetie Veroniki poczujemy na pewno głęboki żal, ponieważ w swoim życiu przeszła wiele trudnych chwil, przez co zamknęła się na ludzi, tracąc wiarę w ich dobre serca. Jednak myślę, że będąc już staruszką, odnalazła spokój i radość, nadzieję i szczęście. Odnalazła sens życia. Zdecydowanie warto przeczytać tę słodko-gorzką opowieść o rezolutnej staruszce, która poradzi sobie w każdych warunkach!

wab
Veronica i pingwiny - Prior Hazel

Tytuł: Veronica i pingwiny

Tytuł oryg.: How the Penguins Saved Veronica

Autor: Prior Hazel

Wydawnictwo: W.A.B.

Cykl: Veronica McCreedy (tom 1)

Data wydania: 08-02-2023

Przekład: Agnieszka Myśliwy

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2