#358 Blizny jak skrzydła – Erin Stewart

Ava na skutek pożaru wygląda okropnie. Blizny szpecą całe jej ciało i aby się nie rozrastały, przez większość czasu nosi kombinezon uciskowy. Była w śpiączce, przeszła wiele operacji, przeszczepów, straciła dawne życie, znajomych i pasję, czyli śpiew. Ponieważ została sierotą, pod opiekę wzięło ją wujostwo, które w wyniku tego samego pożaru straciło córkę. Ava czuje, że jest niepotrzebnym balastem i wolałaby nie przeżyć, a jeśli już musi żyć, chciałaby siedzieć w domu i nie widywać obcych ludzi. Ciocia jednak bardzo by chciała, by dziewczyna wróciła do normalności i poszła do szkoły. Jej plan to przetrwać tydzień i pokazać wszystkim, że nie odnajduje się w nowej rzeczywistości.

Okazuje się jednak, że wśród rówieśników jest dziewczyna, która również ocalała z pożaru. Postanawiają trzymać się razem. Piper lubi się wyróżniać, dlatego jej kolorem jest jaskrawy róż, lubi czarny humor. Do paczki dorzucają jeszcze Asada, który kocha musicale, choć jego ojciec wybrał dla niego medycynę. Gdy są we trójkę, choć nie jest lekko, jakoś brną do przodu.

Bardzo wartościowa młodzieżówka, którą polecam również dorosłym. Porusza trudne tematy i pokazuje, że inność niekoniecznie jest wyborem, a narzuconą koniecznością. Ukazuje rolę dorosłych w życiu młodzieży – ci powinni być obecni w życiu nastolatków, wspierać ich i traktowac poważnie, ponieważ w trudnym wieku dojrzewania każdy problem jest niebotycznie duży i ciężko sobie z nim poradzić w pojedynkę. Pomimo tego, iż tematyka jest trudna – pożar, blizny, depresja, inwalidztwo, samotność, odrzucenie, próba samobójcza, dzięki poczuciu humoru i zwykłym szkolnym przygodom nie odczuwamy natłoku emocji.

To nie jest książka o użalaniu się nad sobą, terapii czy rehabilitacji. To książka o wielkiej sile przetrwania, walce, nadziei i uporowi, a także o tym, że człowiek do zycia potrzebuje innych ludzi dookoła siebie. Uczy empatii i akceptacji. Pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy. Taka książka powinna być obowiązkowa w gimnazjum czy liceum – naprawdę wiele można z niej wynieść. Polecam!

młody book

Tytuł: Blizny jak skrzydła

Tytuł oryg.: Scars like wings

Autor: Erin Stewart

Wydawnictwo: Młody Book

Data wydania: 23-09-2022

Przekład: Maria Grabska-Ryńska

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2