#353 Sekrety kolorów – Kassia St Clair

Fascynujące spojrzenie na historię kolorów. Jakie znaczenie miały poszczególne odcienie na przestrzeni wieków, jak powstawały dane pigmenty i ich skrócona historia.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak zmieszać kolory, aby dały nam inny, wyraźniejszy kolor? Na pewno próbowaliście tego nie raz na własnej skórze. Otóż Kassia St Clair daje nam solidne dowody w nauce na mieszanie pigmentów. W książce znajdziecie 75 odcieni, uporządkowane według głównych kolorów (biały, niebieski, zielony), a następnie kolejne 2-3 strony poświęcone są na kilka jego odcieni. Ten format sprawia, że książka jest bardzo przejrzysta, zachęca do dalszej lektury i wygląda wprost pięknie.

Najczęściej poruszanym aspektem jest historia sztuki, ponieważ wiele omawianych kolorów to pigmenty. Na przykład żółć indyjska, tajemniczy pigment, który obecnie zaginął, a prawdopodobnie został wyprodukowany z gotowanego moczu niedożywionych krów karmionych liśćmi mango (fuj!). Poza historią sztuki mamy tutaj również historię, biologię, fizykę, mitologię, etymologię i religię. Nie sposób nie zachwycić się wielowątkowością tej książki!

Biorąc tę książkę do ręki prawdopodobnie zwrócicie uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze oprawa – gruba okładka. No i każdy z 75 kolorów pojawia się jako żywy pasek kolorystyczny na zewnętrznym marginesie, a to zawsze przykuwa uwagę. Dodatkowo krawędzie również są kolorowe.

Po drugie, zapewne zauważycie notkę reklamową, która mówi, iż Sekrety kolorów są „stadium ludzkiej cywilizacji”, co zapewne wyśmialiście. Po przeczytaniu jej jednak odkryjecie, że faktycznie – jest to portret ludzkiej cywilizacji. Eksploracją tego, jak kolor ukształtował cywilizację, historię i spowodował rozkwit lub wyginięcie wielu gatunków.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po Sekrety kolorów, a dodam tylko, że jej piękne wydanie sprawi, że będzie ona niezapomnianym prezentem gwiazdkowym. Polecam!

wab
Recenzja: Sekrety kolorów - Kassia St Clair

Tytuł: Sekrety kolorów

Tytuł oryg.: The Secret Lives of Colour

Autor: Kassia St Clair

Wydawnictwo: Buchmann

Data wydania: 09-11-2022

Przekład: Andrzej Wojtasik

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2