#347 Jestem jedną z żon – Laila Shukri

Alicja i Sylwia pracują w butikach i obie nie są zadowolone ze swojej pracy. Na długi weekend planują krótki wypad nad morze. Sylwia niegdyś pracowała z Sandrą, która obecnie zajmuje się modelingiem w Dubaju i tam też mieszka. Podczas rozmowy dziewczyna namawia koleżanki na wizytę w jej kraju. Te dość szybko podejmują decyzję i już za kilka dni witają się z Sandrą w gorącym Dubaju. Co przyniesie los?

Sylwia, pracując jako modelka, ma ogromne znajomości, które wykorzystuje, aby zaprezentować koleżankom atrakcje Dubaju. Dlatego też kolejny wieczór dziewczyny spędzają na luksusowym jachcie, na którym Alicja poznaje bogatego szejka, za którego wkrótce wychodzi za mąż. Ta szybka decyzja o zamążpójściu podyktowana jest kulturą krajów arabskich – bowiem aby mężczyzna mógł wejść w intymną relację z kobietą, ta musi być jego żoną. Gdy Alicja wraca z luksusowej wycieczki do Omanu, w domu czeka na nią przykra niespodzianka. Jej małżeńskie szczęście przerwało pojawienie się w domu drugiej żony.

Jak Alicja odnajdzie się w tej traumatycznej sytuacji? Czy przyzwyczai się do nowej sytuacji? A może jednak zdecyduje się uciec od męża? Czy to w ogóle możliwe?

Poligamia w wielu krajach jest dozwolona, a to prowadzi do załamania nerwowego wielu kobiet, których dotyka ta sytuacja. Aktualne prawo muzułmańskie pozwala na posiadanie aż czterech żon. Mężczyzna jednak musi traktować je na jednakowym poziomie, więc nie jest to takie proste. Czy można być szczęśliwą, dzieląc się ukochanym mężem z inną kobietą?

Laila Shukri ponownie odkrywa zatrważające tajemnice Bliskiego Wschodu. Tak jak wspominała w wywiadzie, prowadzonym przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, muzułmańskie małżeństwa mogą być szczęśliwe, jednak ona raczej skupia się na tych tragicznych sytuacjach, dramatach rodzinnych, aby przestrzec kobiety przed światem Bliskiego Wschodu. Jak sama wspomniała, również jest jedną z żon i nadal wywołuje to w niej przykre wspomnienia. Kobiety wychowane w innych kulturach nie są w stanie przyzwyczaić się do arabskiego świata, w którym to mąż decyduje o wszystkim. Bo jak można tak żyć?

Bardzo podobała mi się ta książka i chociaż już sporo wiem o kulturze muzułmańskiej, dowiedziałam się kolejnych ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Dodatkowo zwiedziłam piękny Dubaj oczami Autorki. Zżyłam się z bohaterkami i jestem bardzo ciekawa ich dalszych losów! Z przyjemnością odetchnęłam od świata Joanny, o której były poprzednie książki Autorki. Mam jednak nadzieję, że Laila Shukri niedługo napisze także swoją historię, ponieważ jestem bardzo ciekawa co się u niej wydarzyło nowego i jak zmieniło się jej życie od ostatniej książki o niej samej. Mam nadzieję, że się doczekam!

Prószyński i S-ka
Recenzja: Jestem jedną z żon - Laila Shukri

Tytuł: Jestem jedną z żon

Autor: Laila Shukri

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 08-11-2022

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2