#345 Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny – Adam Kay

A może by tak rzucić zawód lekarza i stać się pisarzem i komikiem? Co może pójść nie tak? Jeżeli znacie poprzednie książki Autora, również tutaj, oprócz dawki humoru, możecie spodziewać się momentów trudnych i bolesnych.

Narracja skacze między teraźniejszością a przeszłością, opowiadając o mężczyźnie, który znajduje się na życiowym rozdrożu, zastanawia się nad tym, jak to się stało, że dotarł do miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Adam Kay już w przeszłości miał wątpliwości do obieranej kariery zawodowej, jednak czuł presję otoczenia, rodziny, aby wybrać tę konkretną drogę życiową. Zmagał się z zespołem stresu pourazowego, który pojawił się w wyniku traumy w życiu osobistym, którą za wszelką cenę próbował ukryć. Gdy go to przerosło, niestety nie mógł liczyć na wsparcie przełożonego. Adam szczerze opowiedział o zaburzeniach odżywiania i napaści na tle seksualnym. Wspominał, jak czuł się samotny na początku drogi, ponieważ wielu młodych lekarzy na początku kariery nie wierzy w siebie i potrzebuje wsparcia bliskich osób.

Nie będąc już lekarzem, Adam nadal odczuwał wstręt do szpitalnego fetoru i zamieszania. Tak więc gdy miał problemy medyczne – sam próbował się diagnozować i bagatelizował problemy.

Adam Kay jak zwykle porusza temat NHS, zawiedziony personel, niedofinansowany system oraz wpływ takiej pracy na zdrowie psychiczne. Autor nadal miewa koszmary z sali operacyjnej! Postanowił napisać list otwarty do sekretarza Jeremy’ego Hunta, w którym opisuje, jak bardzo rząd zawiódł NHS, personel i pacjentów.

Adam Kay porusza wiele osobistych wątków i zostawia Czytelnika z wieloma wątpliwościami i tematami do przemyślenia na koniec. Nie boi się poruszać bolesnych i trudnych tematów. To nie jest taka książka, do jakich nas przyzwyczaił. Nazwałabym ją osobistym pamiętnikiem i monologiem do psychoterapeuty. Adam nie miał w życiu lekko, a konsekwencje wyborów wracają ze zdwojoną siłą. Wykazał się nie lada odwagą, by przeciwstawić się ojcu i całemu światu. Aby pokazać, że warto walczyć o własne marzenia i komfort psychiczny. Miał odwagę, by zacząć życie od nowa i odbudować swoje życie. Brawo Adam!

insignis
Recenzja: Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny - Adam Kay

Tytuł: Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny

Tytuł oryg.: Undoctored

Autor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 09-11-2022

Przekład: Michał Jóźwiak

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2