#338 Ogrzyca i dzieci – Kelly Barnhill

Opowiem Wam bajkę. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w mój głos…Wdoligłaźno to miejsce, w którym kiedyś panowała radość, a ludzie byli dla siebie przyjaźni. Do czasu, aż w mieście tym spłonęła biblioteka, która była jego sercem. Później już nic nie było takie samo. Nawet słońce przestało wychodzić. Ludzie stopniowo coraz bardziej zaczęli chować się w domach, aż w ogóle przestali widzieć sens wychodzenia na zewnątrz. Jedynymi osobami, które zachowały w sobie jakiś optymizm były dzieci z sierocińca. Bawiły się jak zwykle. Aż pewnego dnia jedno z nich zaginęło… Ludzie od razu zaczęli oskarżać o porwanie Ogrzycę, która mieszka w okolicy. Jednak czy mają słuszność? Czy Ogrzyca naprawdę jest zła i porywa dzieci?

Powiem Wam tylko jedno, abyście nie dawali się zwieść pozorom – potwór często czai się bliżej niż myślicie. I przybiera maskę przyjaznej postaci. Śpijcie dobrze…

Ogrzyca i dzieci to powieść, która mówi o tym, co ważne, walce dobra ze złem i pięknej, prawdziwej przyjaźni. O szczerości, dobroci serca i chęci niesienia pomocy. A jednocześnie o chciwości i pazerności. To książka, która porusza, otwiera oczy i skłania do refleksji.

Podsumowując, myślę, że Ogrzyca i dzieci to książka, która łączy pokolenia. Przepiękny język, w którym jest napisana, może oczarować starszego czytelnika, natomiast baśniowy świat Wdoligłaźna zachwyci najmłodszych. Uwielbiam takie powieści, ponieważ ma ona w sobie wszystko: oryginalnych i ciekawych bohaterów, magiczny świat, dostarcza mnóstwa emocji i dodatkowo jest to historia z morałem.

Choć jest w niej dużo zarówno dobrych, jak i złych emocji, daje nadzieję. Że czasem wystarczy mała iskierka, płomyczek dobroci, by rozpalić ognisko – życzliwości i miłości.

Jeżeli macie ochotę przenieść się do nieco bajkowego świata, w którym królują dzieci, Ogrzyca i jej przyjaciele: Wrony czy Pies – serdecznie Was do tego zachęcam! Ta powieść otuli Was niczym ciepły kocyk i sprawi, że poczujecie w sercach tę magię!

literackie
Recenzja: Ogrzyca i dzieci - Kelly Barnhill

Tytuł: Ogrzyca i dzieci

Tytuł oryg.: The Ogress and the Orphans

Autor: Kelly Barnhill

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 12-10-2022

Przekład: Łukasz Małecki

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2