#336 Malibu płonie – Taylor Jenkins Reid

Witajcie w Malibu, w którym możecie spotkać prawdziwe gwiazdy. Mamy rok 1983 i perspektywę imprezy życia w domku na plaży. Na to wydarzenie czekają wszyscy! Każdy chce być w pobliżu słynnego rodzeństwa: utalentowanej surferki Niny, wybitnego fotografa Huda, mistrza surfingu Jaya oraz najmłodszej siostry Kit. Dzieci słynnego piosenkarza Micka Rivy są znane na całym świecie. Tak więc co wydarzy się w ciągu najbliższych 24 godzin? W tym czasie może się odmienić dosłownie wszystko! Atmosfera będzie gorąca, to jest pewne. A do tego Malibu zapłonie!

Nie ma wątpliwości co do tego, jaki jest temat przewodni tej książki. IMPREZA. Duża impreza, na którą przyszło około 200 osób, a sytuacja nie jeden raz wymknęła się spod kontroli. Jednak czy tylko o tym pisze Autorka?

Malibu płonie to przede wszystkim powieść o skomplikowanych i trudnych relacjach rodzinnych. O utracie marzeń i wielu wyrzeczeniach. Alkoholizmie i zdradach. Porzuceniu. Wytrwałości w dążeniu do celu. O sławie i nadmiernej ilości pieniędzy. Lub całkowitym ich braku. O odpowiedzialności i szybkim dorastaniu. Powieść, której akcja rozgrywa się w pięknym, malowniczym miejscu, które dla niektórych jest piekłem na ziemi. Świetnie wykreowani bohaterowie, którzy nie są przerysowani, a niezwykle autentyczni i dojrzali.

Powieść, która nadaje się na ekranizację i pomimo iż akcja krąży głównie wokół legendarnej imprezy, poznajemy bohaterów właściwie od urodzenia. Bardzo podobały mi się retrospekcje czasowe, opowiadające o rodzicach głównych bohaterów. To dzięki tym momentom poznajemy matkę, która nie miała w życiu lekko, choć jako nastolatka myślała, że złapała srokę za ogon. Ojca, który wcześnie zdobył wielką karierę i zwyczajnie się pogubił. Choć bardzo nie chciał powielać schematów zachowania własnego ojca, tak niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Książka jest nieszablonowa, niezwykła i choć rozumiem negatywne opinie, dla mnie miała ona niezwykłą wartość. Ponieważ pod osłoną legendarnej imprezy, kryje się coś więcej niż tylko pijani nastolatkowie. Myślę, że każdy z Was powinien sobie wyrobić własną opinię na jej temat. Dla mnie świetna, głęboka i niezwykle rozbudowana powieść o dramacie rodzinnym. A podczas imprezy, niejeden sekret wyjdzie na jaw.

czwarta strona
Recenzja: Malibu płonie - Taylor Jenkins Reid

Tytuł: Malibu płonie

Tytuł oryg.: Malibu Rising

Autor: Taylor Jenkins Reid

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data wydania: 07-09-2022

Przekład: Kaja Makowska

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2