#334 Bardzo niesamowita anatomia – Adam Kay

Adam Kay w zabawny sposób zdradza nam, jak wyglądała kiedyś medycyna – od starożytności aż po czasy obecne. Pokazuje, jakie absurdalne pomysły mieli tamtejsi lekarze, którzy wtedy dosłownie nic nie wiedzieli o ludzkim ciele. Uważali, że wątroba jest najważniejszym narządem i to dzięki niemu tak dobrze funkcjonujemy! Z wielkim humorem pokazuje nam, jakie szarlatańskie były kiedyś sposoby leczenia i jak wielka wiara była w te metody! Na przykład picie zwierzęcej krwi – fuj!

Rozdziały urozmaicają ciekawostki z życia naukowców i geniuszy. W tych wstawkach mamy pięć faktów i jedno kłamstwo, a to ostatnie Czytelnik musi sam wytypować. Na koniec każdego rozdziału Autor przybliża koszmarne kuracje z dawnych lat, których zdecydowanie nie zaleca próbować na własnej skórze. Nieinaczej niż w pozostałych książkach Adama Kay’a, tutaj również mamy świetne ilustracje Henry’ego Parkera, śmieszne komiksy i co ciekawe – zabawne wstawki na marginesie ciotecznej ciotki Prunelli – pierwszej Czytelniczki, która pozwoliła sobie dodać komentarze od siebie.

Książka jest genialna! Nie tylko wiele można z niej wynieść – zarówno ciekawostek z przeszłości, o których ciężko byłoby się dowiedzieć na własną rękę, jak i przydatne informacje na temat ludzkiego ciała. Ja, podobnie jak Autor kiedyś, obracam się w środowisku medycznym, dlatego ową wiedzę posiadam, natomiast uważam, że każdy młodszy Czytelnik w zabawny sposób może dzięki tej książce przyswoić ważną wiedzę. Uwielbiam Autora za jego czarny humor, zawsze przekazuje mnóstwo informacji w przyjemny, klarowny sposób. Niejedna ciekawostka Was zaskoczy, gwarantuję! A – no i humor gwarantowany!

insignis
Recenzja: Bardzo niesamowita anatomia - Adam Kay

Tytuł: Bardzo niesamowita medycyna

Tytuł oryg.: Kay’s Marvellous Medicine: A Gross and Gruesome History of the Human Body

Autor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 12-10-2022

Przekład: Katarzyna Dudzik

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2