#333 Anatomia. Love story – Dana Schwartz

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1817 w Edynburgu. Hazel pochodzi z dobrej, arystokratycznej rodziny. Od zawsze marzyła, by zostać chirurgiem. Niestety kobiety w tych czasach nie mogą zdobywać zawodów męskich. Jednak nie ma przeszkód dla Hazel, energicznej dziewczyny, która chce wyjść poza schemat i udowodnić wszystkim, że kobiety również mogą osiągać zawodowe sukcesy.

Jack to z kolei totalne przeciwieństwo dziewczyny. Jest biedny, a na kawałek chleba zarabia jako złodziej cmentarny. Wykopuje ciała niedawno pochowanych ludzi i sprzedaje je chirurgom.

Ich relacja jest bardzo skomplikowana, przez to że pochodzą z zupełnie różnych światów. Na domiar złego Hazel od dzieciństwa jest świadoma swoich zaręczyn z kuzynem, który przyniesie chlubę rodzinie. Pomimo bogactwa, Hazel jest wielkoduszna i pragnie pomagać chorym i słabszym. Nieważny był dla niej status społeczny – jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, należy mu ją dać. Hazel również czerpała korzyści dla siebie, bowiem przygotowując się do egzaminu lekarskiego, badała własnoręcznie ciała zmarłych, które kupowała od Jacka. Później w zamku otworzyła „szpital”, w którym przyjmowała każdego chorego. W ten sposób próbowała wynaleźć szczepionkę na gorączkę rzymską. I właśnie dzięki takim osobom świat zmienia się na lepsze! Hazel jest bardzo inspirującą postacią!

Muszę wspomnieć, że jest to książka o tematyce głównie anatomicznej, zatem znajdziecie tutaj drastyczne opisy sekcji zwłok czy wygrzebywania ciał z grobów. Może to przytłoczyć, jednak Autorka bardzo na to uważała i wszystko przedstawiła w wyważony sposób.

Wracając do relacji Hazel i Jacka, jest to trudna miłość, którą należy trzymać w tajemnicy. Wspólnie przyjdzie im rozwiązać mroczne tajemnice, które mogą niejedną osobę zszokować.

Jestem pełna podziwu dla Autorki za przedstawienie romantycznej miłości w obliczu drastycznych scen, mrożących krew w żyłach. W książce jest wiele wątków, które dodają głębi całej historii, na przykład zaraza, która zasiała spustoszenie na połowie miasta. Jednakże zakończenie trochę mnie rozczarowało, ponieważ od początku myślałam, że ta historia zmierza w zupełnie innym kierunku.

Doszły mnie słuchy, że będzie kontynuacja tej historii, i dobrze bo zakończenie było otwarte, dlatego już nie mogę się doczekać! Mam nadzieję że się skusicie i wspólnie ze mną będziecie odliczać do premiery kolejnej części! Polecam!

Burda Słowne
Recenzja: Anatomia. Love story - Dana Schwartz

Tytuł: Anatomia. Love story

Tytuł oryg.: Anatomy: A Love Story

Autor: Dana Schwartz

Wydawnictwo: Słowne

Data wydania: 12-10-2022

Przekład: Olga Szlachciuk

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2