#312 Fontanny milczenia. Miłość w czasach dyktatury – Ruta Sepetys || PRZEDPREMIEROWO

Madryt, 1957 rok. Daniel Matheson, syn potentata naftowego, razem z rodziną przyjeżdża do Hiszpanii. Chłopak uwielbia fotografię i to dzięki obiektywowi aparatu pragnie poznać miejsce, z którego pochodzi jego matka. I tak oto trafia na Anę Torres Moreno, która jest pokojówką w hotelu Castellana Hilton. Kilka przypadkowych spotkań utwierdza Daniela w przekonaniu, iż pragnie poznać bliżej tę tajemniczą dziewczynę. I to właśnie z jej powodu chłopak pozna prawdziwy strach, ale i wielkie szczęście.

Przyznam, że książka stanowiła dla mnie spore wyzwanie i bałam się w duchu, że nie przypadnie mi do gustu. Ale nic bardziej mylnego. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie i szybko, zżyłam się z bohaterami i z przyjemnością oglądałam Madryt migawkami z aparatu Daniela.

Pomimo iż historia jest fikcyjna, wojna domowa i rządy Francisca Fraco miały miejsce w prawdziwym świecie. Książka jest cudowna, ale także bardzo bolesna i trudna. Autor znakomicie ukazał świat, który jest podzielony na bogatych i biednych. Pomimo bólu i strachu jaki towarzyszył bohaterom, nie pominięto również tych szczęśliwych momentów, które pomimo iż są ulotne, dają chwilę szczęścia i wytchnienia.

Najbardziej podobał mi się wątek romantyczny. Przedstawiony w sposób subtelny, delikatny, przywoływał na myśl skrzydła motyla. Choć są piękne i kolorowe, łatwo je również zniszczyć. Tak też jest z miłością – gdy się jej nie pielęgnuje, w końcu odchodzi zapomniana. Książka pokazuje wielką siłę prawdziwej miłości, która zniesie każdą trudną chwilę, zwątpienie i przetrwa próbę czasu.

Zakończenie przedstawia niemały plot twist, który szczerze mnie zaskoczył. Nie będę oczywiście go zdradzać, niemniej jednak bardzo mnie ucieszył taki sposób zakończenia tej historii i sprawił, że łzy popłynęły mi po policzku.

Myślę, że jest to ważna i obowiązkowa pozycja do przeczytania, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo ważnych wątków i z zupełnie innej perspektywy ukazuje Hiszpanię. Jednak domyślam się, że nie każdy po tę książkę sięgnie, ponieważ nie jest to lekka, romantyczna wakacyjna opowieść. Miejcie na uwadze ból, którym ta książka jest przepełniona. Ja polecam, dla mnie genialna, niepodważalne numer 1 roku 2022!

znak
Recenzja: Fontanny milczenia. Miłość w czasach dyktatury - Ruta Sepetys

Tytuł: Fontanny milczenia. Miłość w czasach dyktatury

Tytuł oryg.: The Fountains of Silence

Autor: Ruta Sepetys

Wydawnictwo: Znak

Data wydania: 24-08-2022

Przekład: Jerzy Wołk-Łaniewski

Moja ocena: 10/10

 

 

 

podpis2