#307 – Pielęgniarka – J.A. Corrigan

Rose Marlowe jest pielęgniarką i popełniła zbrodnię na dyżurze w szpitalu. A przynajmniej tak sądzi, ponieważ w sądzie nie walczyła o swoją niewinność – bez wahania odrzuciła opcję niepoczytalności zaproponowaną przez obronę. Ze spokojem przyjęła wyrok i dwadzieścia lat odsiadki w więzieniu.

„Jestem tu, gdzie powinnam być. Gdzie chcę być. Trafiłam do miejsca, na które zasłużyłam.”

Po kilku miesiącach dostaje list od pisarza, który zainteresował się jej losem i chciałby je spisać. Rose nieoczekiwanie przyjmuje jego propozycję spotkania. I tak, wraz z Theo, poznajemy historię kobiety. Chociaż spotkania są krótkie, mężczyzna próbuje wyciągnąć z Rose jak najwięcej informacji. Ze spotkania na spotkanie wychodzą nowe fakty, które łączą się w dość niepokojącą całość.

Pielęgniarka to powieść osadzona w dwóch ramach czasowych. Teraźniejszość, gdzie Rose  przebywa w więzieniu i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Co jakiś czas spotyka się z pisarzem Theo i opowiada mu swoją historię krok po kroku. Czas przeszły to opowieść Rose o swoim dzieciństwie i wydarzeniach, które doprowadziły ją do miejsca, w którym obecnie przebywa.

Całość jest spójna, język Autorki prosty i przyjemny w odbiorze. Nie ma zbędnych wątków bez rozwinięcia, nudnych opisów – każda informacja jest przydatna. Fabuła jest interesująca i choć akcja jest niespieszna, uważam że nie można się przy niej nudzić. Można snuć własne domysły, zagłębić się w śledztwo i czekać na rozwiązanie sprawy tajemniczego morderstwa.

Nie wiem czy jest to thriller – dla mnie trochę książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Jednak mnie to zupełnie nie przeszkadzało, ponieważ takie połączenie równie trzyma w napięciu. Wątek medyczny również jest obecny, chociaż jedynie przez krótką chwilę na początku książki.

Podsumowując, czy warto po nią sięgnąć? Oczywiście że tak! Dla odkrycia tej historii, finału śledztwa, bohaterów i tajemniczego klimatu, który owiewa książkę. Polecam!

Burda Słowne
Recenzja: Pielęgniarka - J.A. Corrigan

Tytuł: Pielęgniarka

Tytuł oryg.: The Nurse

Autor: J.A. Corrigan

Wydawnictwo: Słowne

Data wydania: 13-07-2022

Przekład: Jacek Żuławnik

Moja ocena: 7/10

 

 

 

podpis2