#299 Ania z Avonlea – Lucy Maud Montgomery

Ania, po śmierci Mateusza, nie chcąc zostawiać Maryli samej, porzuca myśl o studiowaniu. Zostaje w Avonlea i przyjmuje posadę nauczycielki. Zajęciu temu oddaje się z największą gorliwością, chociaż niespożyte pokłady energii wykorzystuje także w Kole Entuzjastów Avonlea i na wychowanie bliźniaków.

„Każdy człowiek ma w sobie iskierkę dobra, tylko trzeba do niej dotrzeć. Obowiązkiem nauczyciela jest odnaleźć tę iskierkę i ją rozniecić.”

Jest to druga część przygód rudowłosej Ani, a ja nadal zachwycam się pięknem ukrytym w słowach. I choć Ania jest już dorosła, w powieści nadal czuć powiew dziecięcej radości i naiwności. Również gdzieniegdzie można dostrzec przebłyski powagi, odpowiedzialności i prawdziwej dorosłości. Ania, jak zwykle swoim entuzjazmem pokazuje, iż w każdej, nawet najgorszej sytuacji, trzeba dostrzec jej pozytywną stronę. Swoją postawą pokazuje, iż owszem, realizacja celów i marzeń to rzecz nadrzędna, jednak rodzina i miłość są na pierwszym miejscu.

Podsumowując, rudowłosa Ania jest jedną z moich ulubionych bohaterek z dziecięcych lat. Z przyjemnością przeniosłam się wraz z nią do Avonlea, gdzie dziewczynka przeżywała radości, smutki, rozczarowania, poznawała nowych sąsiadów i jak zwykle oddawała się marzeniom. To powieść uniwersalna, za każdym razem zachwyca mocniej.

Osobiście przesłuchałam całość w audiobooku na serwisie Audioteki. Polecam glos Pani Krystyny Kozaneckiej-Kołakowskiej, która wspaniale wczuła się w rolę i dzięki niej oczami wyobraźni przeniosłam się do Avonlea.

Jeżeli jeszcze nie znacie tej części lub po prostu macie ochotę wrócić do niej, gorąco polecam!

mg
Recenzja: Ania z Avonlea - Lucy Maud Montgomery

Tytuł: Ania z Avonlea

Tytuł oryg.: Anne of Avonlea

Autor: Lucy Maud Montgomery

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 2)

Data wydania: 15-06-2022

Przekład: Rozalia Bernsteinowa

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2