#297 Mężczyzna, który zjadł orzeszki – Marta Guzowska, Leszek Talko

Lucja Słotka jest bohaterką pierwszego w Polsce literackiego serialu kryminalnego, w którym to musi zmierzyć się z różnymi zadaniami. Każdy odcinek będzie pojawiał się co miesiąc, a format książki jest mniejszy niż kieszonkowy i liczy lekko ponad sto stron – zatem jest to lektura na raz! Dodam również, iż odcinki są dostępne na serwisie Audioteki, a lektorem jest sama Agnieszka Dygant. Ja jeszcze nie miałam okazji posłuchać, ale przy kolejnych odcinkach na pewno sięgnę po audiobook! Sprawdźcie, może ta forma będzie Wam bardziej odpowiadać.

W tym odcinku Lucja przenosi się na Warmię, gdzie pomaga w organizacji sześćdziesiątych urodzin producenta telewizyjnego. Zbiera się tam cała śmietanka towarzyska, jednak nie wszyscy za wszystkimi przepadają i oto jest – zadanie dla Home Disaster Manager, bo tak nazywa się Lucja. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do żadnego kryzysu i żeby goście nie dopadli sobie wzajemnie do gardeł. A skoro to kryminał, trup również się pojawia.

„- Krótko mówiąc: mam upiec chleb w piecu glinianym, załatwić swojską kiełbasę i mleko od krowy, sprawić, żeby ci wszyscy ludzie najpierw się nie spotkali, bo się pozabijają, a potem się spotkali i nie pozabijali(…)”

To Lucja jest narratorką książeczki, jest bardzo zabawna, nieco ironiczna i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Nie ma sytuacji kryzysowej, z której by nie wyszła! Jej spostrzeżenia są trafne, a sytuacje, w które się wplątuje są tak irracjonalne, że nie da się nie zaśmiać. Intryga kryminalna również niczego sobie, a bohaterowie, ich humor i specyficzne podejście do życia – no rewelacja! Już nie mogę się doczekać kolejnego odcinka!

wielka litera
Recenzja: Mężczyzna, który zjadł orzeszki - Marta Guzowska, Leszek Talko

Tytuł: Mężczyzna, który zjadł orzeszki

Autor: Marta Guzowska, Leszek Talko

Wydawnictwo: Wielka Litera

Cykl: Lucja Słotka (tom 1)

Data wydania: 01-07-2022

Moja ocena: 8/10

 

 

 

podpis2