#290 Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza – Adam Kay

Adam Kay opowiada o swojej pracy w roli stażysty w brytyjskim szpitalu. Jeszcze nie jest lekarzem w oczach kolegów po fachu, jednak już lekarzem dla pacjentów, dyrekcji szpitala i pielęgniarek ze szpitalnego oddziału. To dziennik, swoisty pamiętnik opowiadający o wielu miesiącach pasjonującego stażu na wielu oddziałach, w tym najważniejszym dla Autora – położniczym oraz karkołomnej pracy i ogromnej odpowiedzialności, która spoczywa na barkach lekarza. To z jednej strony reportaż, a z drugiej strony lekko napisana powieść z humorem.

Nie jest to powieść – nie znajdziecie tu rozbudowanych dialogów i wielu bohaterów. To relacja Autora, a zarazem głównego bohatera z linii szpitalnego frontu. Adam doświadcza zderzenia z codziennością, wielogodzinnych dyżurów, trudnych pacjentów. Spotykają go również dobre rzeczy, takie jak niesienie pomocy chorym pacjentom, wiele udanych operacji, rozmów, słów wsparcia. Niestety w takim zawodzie trzeba również liczyć się z poczuciem porażki.

Pochodzę ze środowiska medycznego, dlatego relacja Adama Kaya nie była dla mnie żadnym zaskoczeniem, jednak bawiłam się przy niej świetnie. Zderzenie tego, co trudne, ważne z tym co ironiczne i zabawne okazało się świetnym połączeniem. Nie martwcie się medycznym żargonem – trudniejsze definicje są tłumaczone przez Autora. Kay nie napisał cukierkowej książki – niczego nie ukrywa przed Czytelnikiem, jednak postarał się, by nie był to typowy, nudny reportaż Dodał trochę pikanterii w postaci luźnych żartów.

Każdy, kogo interesuje temat medycyny, powinien to przeczytać. Może dzięki tej książce postanowicie zostać lekarzem? Albo odstąpicie od tego pomysłu? To majstersztyk w kwestii połączenia pamiętnika z dramaturgią codzienności szpitalnej, humoru i szczypty ironii. Dodam, że na podstawie książki powstał serial na platformie Canal+, a książka doczekała wydania w okładce filmowej, która zachęca do obejrzenia. Choć to przede wszystkim kawał dobrej literatury, obok której nie można przejść obojętnie. Polecam!

insignis
Recenzja: Będzie bolało - Adam Kay

Tytuł: Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Tytuł oryginalny: This is Going to Hurt. Secret Diaries of a Junior Doctor

Autor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 15-06-2022

Przekład: Katarzyna Dudzik

Moja ocena: 9/10

 

 

 

podpis2